Когато австралийският учен д-р Кан Лиан бил обран, полицията се опитала да открие в дома му пръстови отпечатъци на престъпниците, но не намерила нищо.
Като наблюдавал тази процедура, докторът разбрал, че прашецът, използван за дактилоскопия, не е много ефективен, и изобретил кардинално нов метод за откриване на отпечатъци.
Лиан, съвместно с учени от Австралийското държавно обединение за научни и промишлени изследвания, разработил течност, която при попадане на мястото на отпечатъка започва да свети със зелена неонова светлина.
Тридесет минути след нанасянето металоорганичните кристали, съдържащи се в течността, се покриват с белтъците, мастните киселини и пептидите, останали в отпечатъците, и така повтарят папиларния модел на пръстите. Светещото копие може да се заснеме и да се използва в криминалния анализ.
Новият метод е много по-бърз и чист от използването на традиционния прах, а кристалите са доста евтини и достъпни. Може дори да се промени химичният разтвор, за да светят отпечатъците в различни цветове.