Meta се съгласи да плати 1,4 млрд. долара за уреждане на съдебно дело, в което е обвинена, че е нарушила закона за защита на личните данни в щата Тексас с функцията за „маркиране“ на приятели в снимки във Facebook, съгласно споразумение, финализирано на 30 юли.
Още: Над 82 000 души придобиха нови знания за защита в интернет и новите технологии през 2024 г.
Още: Мъск, Дуров и Зукърбърг в спор за свободата на словото, шефът на TED ги постави на място
Meta се съгласи да плати парите в продължение на пет години, за да уреди исковете, обвиняващи гиганта в социалните мрежи в незаконно събиране на биометрични данни на потребителите на Facebook в Тексас.
Още: Mета отнесе глоба от 220 млн. долара в Нигерия
В иска се казва, че Meta не е получила разрешението на потребителите, преди да даде възможност на софтуера си да разпознава и „маркира“ хора в снимки, според съдебна документация. „Горд съм да съобщя, че постигнахме най-голямото споразумение, получавано някога от иск, предявен от един щат“, заяви в изявление главният прокурор на щата Кен Пакстън, като нарече споразумението „историческо“.
Още: Опасният изкуствен интелект: "Сайбъртрък"-ът в Лас Вегас бил взривен с помощ от ChatGPT
Още: Нова година – нови премиум филмови канали в Yettel TV
Според Пакстън искът, подаден в началото на 2022 г., е първият случай, в който Тексас се обръща към съда, за да обвини технологична фирма в нарушение на „Закона за заснемане или използване на биометрични идентификатори“.
Още: Заради модела „абонамент или реклами“: Meta я грози глоба от ЕК
Още: Забраната на ТикТок в Албания предизвиква дебати относно свободата на словото
Още: OPPO Reno12 и Reno12 Pro: Иновативни смартфони за активен начин на живот
„Доволни сме от разрешаването на този въпрос и очакваме с нетърпение да проучим бъдещи възможности за задълбочаване на бизнес инвестициите ни в Тексас, включително потенциално развитие на центрове за данни“, заяви говорител на Мета пред АФП, като отбеляза, че споразумението включва уговорка, че не е имало неправомерни действия.
Според иска Meta е пуснала функцията за маркиране на снимки през 2011 г., като е използвала лицево разпознаване на снимки, качени във Facebook, без да иска съгласието на потребителите, предава БГНЕС.
Още: Apple и Meta ще си партнират в областта на изкуствения интелект
Още: От 28 декември: Единно зарядно за телефони и таблети в ЕС, скоро и за лаптопи
Още: Холивудско кино у дома с Yettel и SkyShowtime