Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Малък очен имплант помага на загубили зрение отново да четат (ВИДЕО)

06 ноември 2024, 07:50 часа • 490 прочитания

В продължение на години световете на тези пациенти са били свити, а зрението им – избледняло до сенки. Но в скромна зала в Калифорния нова технология обещава неочаквана светлина.

Когато Макс Ходак, главен изпълнителен директор на Science Corporation, изгледал още веднъж видеозапис на юридически сляп пациент, който чете, той бил поразен. Той отбелязал скок във възстановяването на зрението благодарение на малък имплант с чип, наречен Prima. Това може да означава променяща живота яснота за милиони, чието зрение е помрачено от възрастта.

Не по-голям от зрънце сол, имплантът е разработен от Science Corporation в Калифорния. Това устройство действа като заместител на увредените клетки на ретината, които осветяват нашия свят и определят нашия зрителен център. Хората с макулна дегенерация, или AMD, знаят много добре опустошението от загубата на това централно зрение. То ги лишава от лицата, четенето и дори безопасността да виждат ясно при слаба светлина. Но Prima обещава да възстанови това, което е било изгубено – и последните резултати от изпитанията, изглежда, подкрепят това обещание.

Нова визия

AMD започва полека, тъй като клетките в ретината, която преобразува светлината в сигнали за мозъка, започват да се влошават. С времето това дегенеративно заболяване замъглява средата на зрението, което затруднява фокусирането върху букви или идентифицирането на лица. За милиони тези фоторецептори изчезват.

Имплантната система Prima. Science Corporation

Имплантът Prima има за цел да запълни тази област на тъмнината. За да придобиете яснота за него, представете си дигитални очила, оборудвани с миниатюрна камера. Това устройство улавя света в пиксели, предавайки информация чрез инфрачервена светлина към микрочипа, имплантиран директно под ретината на пациента. Близо 400 малки пиксела преобразуват тази входяща светлина в електрически сигнали, изпращайки ги до мозъка. Изведнъж предметите придобиват форма.

Ходак, който е бивш президент на Neuralink (стартъп, собственост на Илън Мъск, фокусиран върху производството на мозъчни импланти), се възхищава на това, което е постигнал имплантът на неговия екип. „Доколкото ми е известно, това е първият път, когато възстановяването на способността за гладко четене е фиксирано при загубили зрение пациенти“, казва той.

Да четеш отново, дори при слаба светлина

Prima досега е имплантиран на 32-ма души, които все още са част от текущо клинично изпитание. Някога всички те са били юридически слепи. Сега, благодарение на този нов имплант, те виждат пет допълнителни реда в стандартната таблица за очен преглед. Най-добре представящите се, подпомогнати от функцията за мащабиране и увеличение на устройството, дори достигат зрителна острота 20/63 –  нещо невъобразимо за тях преди това.

Един участник вече може да чете от книга, да играе карти и дори да решава кръстословица – дейности, които били недостъпни само месеци по-рано. Способността да възприемаме форми и предмети не е същото като „естественото“ зрение, но е нещо, променящо живота.

Но Prima все още е несъвършена. Изображенията на импланта са в сива скала с жълтеникав оттенък. Пациентите също трябва да активират функцията за мащабиране, за да се фокусират върху фините детайли. Някои може да намерят този процес на „виждане“ по-малко интуитивен от естественото зрение, но повечето пациенти се адаптирали бързо.

Визия за бъдещето

За тези, чийто живот някога е бил помрачен от AMD, имплантът предлага най-важното: връщане на независимостта. И все пак пътуването на Prima не е приключило. Проучването продължава, като изследователите следят внимателно страничните ефекти. Някои пациенти са претърпели леки наранявания – разкъсване на ретината, малко изтичане на кръв – с всеки от тях се е работело внимателно. Но подобно на много други, този подход не е лишен от рискове.

Научната корпорация знае залога. Те се надяват, че Prima може да продължи напред като първият пробив по рода си за онези, които някога са се сблъскали с постоянна слепота. Както загатва Ходак, ранните резултати показват „окончателна“ промяна – възстановяване на способността да четеш, да виждаш и в крайна сметка да си възвърнеш независимостта.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес