За да се превърне една добра идея в реалност, трябват знание и пари. В България все още има достатъчно умни хора с брилянтни идеи, които търсят финансиране, за да ги реализират. А това е трудна задача – защото по ниво на привличане на частен капитал българската икономика изостава катастрофално (колко точно, научете в Expert.bg).
Още: Забраната на ТикТок в Албания предизвиква дебати относно свободата на словото
Още: OPPO Reno12 и Reno12 Pro: Иновативни смартфони за активен начин на живот
Една от българските компании, които работят изключително в средата на инвестиции в идеи, е "Импетус Капитал". Днес, 5 декември, тя представи четири от фирмите, на които е помогнала и помага да превърнат идеите си в реалност. Идеи, за които думата "впечатляващи" е слаба.
Никой не може да ви открадне колата
Според официалната статистика на МВР за 2016 година, в България са извършени 2759 кражби на автомобили, като говорим само за регистрираните от полицията. Само 10,3% от тези регистрирани кражби са успешно разкрити, сочат още данните на МВР.
Още: От 28 декември: Единно зарядно за телефони и таблети в ЕС, скоро и за лаптопи
Още: Холивудско кино у дома с Yettel и SkyShowtime
Българска компания, обаче, е разработила автономна биометрична система за защита от кражба на автомобили. Компанията посочва, че в 99,2% от опитите на кражба на автомобил биват спирани от нейната система. Нещо повече – при направени практически тестове, с инсталирана система на 300 автомобила, е имало 17 опита за кражба и нито един успешен!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За свободата да останем винаги свързани
Още: Отраженията на многообразието, представени чрез изкуството
Системата се нарича CarSec, а създалата я компания се казва Biodit. По същество с тази система няма начин някой да подкара автомобила ви, ако вие не го пожелаете. Начинът на действие на CarSec се базира на пръстов отпечатък. Ползващият системата въвежда еднократно параметрите на своя пръстов отпечатък, като на база уникалните му показатели се генерира и уникален код. Когато собственикът на автомобила иска да запали двигателя, той го прави, като докосва с "регистрирания" си пръст съответния сензор и така, чрез индивидуалния си код, предизвиква процеса на стартиране на машината. Никой друг не може да подкара колата по този начин, уверява основателят и главен изпълнителен директор на Biodit Юлиан Софрониев.
Рисковете
Като едни типични неверници, в стил "да, бе, да", от Actualno.com зададохме доста въпроси на г-н Софрониев и предложихме доста опции за евентуална измама на системата. Той посочи, че има един начин – ако някой вдигне колата ви с паяк и я откара някъде, на тихо и закътано, където да я разглоби парче по парче и то точно по начина, по който е сглобявана, когато е вграждана CarSec. Или, ако бъде заобиоколена системата за стартиране на двигателя. Всичко това, обаче, означава прекалено много ресурс и усилие, а автокрадците се стремят да действат бързо и при възможно най-малко трудности – ако може, колата да бъде открадната в рамките на 30 до 60 секунди, посочи г-н Софрониев, който е заемал ръководен пост в българско застрахователно дружество. Именно опитът му от там – в изучаване на практиките при автокражби, е помогнал в разработката на CarSec.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
А не може ли да бъде откраднат пръстовия отпечатък? Не, е отговорът на г-н Софрониев. И причината е проста – системата не снема дигитална версия на отпечатъка, а на база на уникалността му създава единствен по рода си код, който бива активиран само от съответния пръстов отпечатък. Не би помогнало да ви отрежат и пръста, категоричен е основателят на Biodit – защото тогава се променя кръвоснабдяването, а това изменя параметрите на отпечатъка т.е. самата биометрия и съответно все едно нямате код. Няма как и да бъде свален ваш отпечатък, например от чаша или някаква друга повърхност и с него да бъде подкарана колата ви – защото сваленият от повърхността отпечатък е огледален и това променя уникалността на точките в него, използвани за генериране на индивидуалния ви код. Самият код пък не може да бъде използван, за да бъде "изрисуван" отпечатъка ви.
Г-н Софрониев все пак призна за "засечка" при практически изпитания - с мъж, който е има заболяване, заради което кожата на пръстите му се лющи непрестанно. Това създава затруднения на системата, заради невъзможността да сканира чисто всички точки на отпечатъка и да ги "свери" с уникалния код. Съответно клиентът е трябвало многократно да натиска сензора, докато запали двигателя.
Друг уникален момент е, че базата данни, която обработва показателите от пръстовия отпечатък и генерира кода, се намира в самия автомобил т.е. не е на външен носител.
Иновации безкрай
CarSec всъщност е само един от продуктите на Biodit, който е разработен на базата на едно основно технологично решение. По думите на г-н Софрониев, в момента фирмата му работи върху вариация на CarSec, която няма да позволява на пиян шофьор да подкара автомобила си. Системата ще блокира стартера, ако бъде засечено определено количество алкохол в кръвта. Разработката се прави на база изследвания на гликирания хемоглобин, за да могат да бъдат изключени маркери, които подсказват наличие на болест, повишаваща нивото на алкохол в организма. В работата участват и учени от БАН, като г-н Софрониев заяви (къде сериозно, къде шеговито), че е възможно в процеса на изследвания да бъде открит и някой уникален биологичен маркер.
Друга разработка, която на практика е готова, касае използването на хотелски стаи – Wireless Biometric Locking System. Принципът е същият – при регистрация в хотел системата генерира код от пръстовия ви отпечатък, а на рецепцията се определя какъв ви е достъпът – за тази и тази стая, за това и това помещение. Възможно е дори достъпът да бъде направен за време – ще можете да влизате в някое помещение от ден или час X до ден или час Y. За излизането не трябва да ползвате сензора на вратата – предвидено е така и за да може да бъде осъществена евакуация в случай на пожар. Базата, която обработва данните от пръстовия ви отпечатък и генерира уникалния код, се контролира от хотела, но отново – няма как на база на този код да бъде пресъздаден пръстовият ви отпечатък с уникалните му данни, кодирани от природата. Такава система вече е интегрирана в хотел в Испания!
Финансовото измерение
През 2017 година Biodit генерира оборот от 150 000 лева. За 2018 година очакванията са за оборот от 525 000 лева, а след две години – малко над 1,84 млн. лева! И това е само началото – за една от общо четири български компании, започнали като стартъпи и подкрепени финансово в точния момент. Научете историите и на другите добри примери в Expert.bg.