Гейминг индустрията е една от най-големите и сякаш най-подценявани в световен мащаб. В нея сделките през последните години вървят все нагоре, а само през този месец видяхме как Take-Two Software придоби групата Zynga за над 12 милиарда долара. Скоро след това Microsoft купи Activision Blizzard за около 68 милиарда долара. Тези колосални цифри ни провокираха да видим кои са най-големите сделки в гейминг индустрията до момента:
Microsfot купува Zenimax
Още една сделка, в която Microsoft са замесени. Сделката на стойност 7,5 милиарда беше най-голямата за времето си. Доста хора посрещнаха сделката скептично, като се чудиха какво ще се случи с екипа и знакови заглавия на студиото. Нормално, беше обявено, че всички игри на Zenimax ще се пускат ексклузивно за Microsoft, а 8 екипа от студиото се вляха в дивизията на Microsoft, която отговаря за гейминг.
Tencent купува Supercell
Това едва ли ще говори нещо дори на любителите на гейминга. Сделката се случва в Китай и се оценя на 8,6 милиарда долара. Събитията се развиха през 2016-та и това беше колосална сума за индустрията тогава. Supercell са отговорни за играта Clash of Clans, която се превърна в една от най-популярните стратегии за мобилни устройства. Интересно е, че самата компанията е била оценяна на малко над 10 милиарда по онова време, така че китайците определено са направили добра сделка.
Take-Two купува Zynga
Вече споменахме тази сделка в уводните думи към статията. С този ход Take-Two заявиха, че искат да се превърнат в една от най-големите компании, които създават развлекателни игри. Интересно е, че през годините Zynga направи редица придобивания, за да бъде придобита накрая самата компания. Сделката е прясна - от януари тази година и се оценя на 12,7 милиарда долара. В онзи момент това беше най-скъпата сделка в сектора. Причините са ясни - водещата позиция на Zynga в сферата на мобилния гейминг.
Microsoft купува Activision Blizzard
И стигаме до най-голямата сделка в историята до момента. Софтуерният гигант купи един от гигантите в гейминг индустрията. Сделка за 68 милиарда, която е два пъти по-голяма от предходните взети заедно. Това само трябва да ви показва потенциала и намеренията, които Microsfot има за гейминг индустрията. Това ще даде на Microsoft ексклузивен достъп за техните платформи на легендарни заглавия на студиото, които имат стотици милиони фенове от цял свят.
Единственото, което остава да се чудим в момента е коя ще бъде сделката, която ще вземе първото място и колко скоро ще се случи това.