Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китайска компания се мъчи да докаже, че дроновете ѝ са сигурни

30 август 2017, 08:51 часа • 2422 прочитания

Китайската компания DJI, която произвежда любителски и професионални дронове, обяви, че стартира програмата bug bounty, в която специалисти по киберсигурност могат да получат награда, ако успеят да открият слаби места в продуктите.

Още: А1 приема предварителни поръчки за новия iPhone 16e

Още: Yettel стартира предварителните продажби на достъпния модел iPhone 16e

Според сериозността на откритите слаби места наградата може да достигне от 100 до 30 хиляди щатски долара. Освен това компанията започва обновяване на програмните с и продукти с цел увеличаване на сигурността и запазване на данните на клиентите си, пише БГНЕС, позовавайки се на Bloomberg.

През последните седмици в дроновете DJI са открити слаби места. Програмистът Кевин Финистър съобщава за открита вратичка, през която се получава достъп до приложението DJI Go и да проследи GPS координатите на апарата. На свой ред специалистът по киберсигурност Лание Уоткинс от университета Джон Хопкинс съобщи, че заедно със студентите си е успял да открие минимум три уязвими места в продуктите на компанията за последните година и половина, но компанията не реагирала на съобщенията, изпратени по електронната поща.

Стартът на програмата bug bounty може да бъде свързан със скорошна заповед в армията на САЩ, която въвежда пълна забрана за използване на безпилотните летателни апарати на DJI от военнослужещите. Заповедта се отнася до всички дронове на DJI, както и до системи, в които се използва софтуер на компанията. Освен това военните трябваше да премахнат всички приложения на компанията, както и да изключат от дроновете захранващите елементи и информационни носители. Причина за отказа от дроновете е съществуването на слаби места за кибератаки.

Още: Първият в света хуманоиден робот с реалистични мускули и кости оживя (ВИДЕО)

Още: Grok на Илон Мъск припомня на Тръмп кой е агресорът във войната в Украйна

От DJI заявиха, че са учудени и огорчени от решението на военните. Компанията обеща да изясни какви точно слаби места съществуват. Малко след това DJI съобщи, че въвежда в дроновете си офлайн режим, при който снимките и видеозаписите от камерите престават да се предават към "облака".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес