Пандемията на коронавируса предизвика не само икономически спад, но и рязко увеличаване на киберпрестъпната активност, което вероятно ще се засили още повече с появата на първите ваксини. Това се доказва от доклад на Интерпол, предаде БГНЕС.
Още: Защо А1 запазват цените на основните месечни такси тази година?
"По-нататъшният растеж на киберпрестъпността е много вероятен в близко бъдеще. Уязвимостта, свързана с работата вкъщи и потенциалът за увеличаване на финансовата печалба, ще позволи на нападателите да станат по-активни и да измислят все по-сложни схеми", казва полицейската организация. "С появата на ваксини срещу COVID-19 ще има друг скок във фишинг имейлите, свързани с медицински продукти, както и мрежови хаквания и кибератаки, насочени към кражба на информация."
Оценката на Интерпол за въздействието на COVID-19 върху киберпрестъпността показа забележимо изместване на интересите на нападатели от лица и малки предприятия към големи корпорации, правителства и критична инфраструктура, се казва в доклада.
„Докато организациите и бизнесите бързо разгръщаха далекосъобщителни системи, а специалистите по поддръжка работеха от дома, престъпниците също използваха увеличени уязвимости, за да крадат данни, да генерират печалба и да нарушават дейността на компании“, се казва в съобщението.
Още: Netflix вече има 300 млн. абонати
Според международната организация само през първото тримесечие „партньорите на Интерпол от частния сектор“ са отчели 907 000 спам съобщения (59% от заявките), 737 инцидента със злонамерен софтуер (36%) и са получили връзка с 48 000 фалшиви сайта, свързани с COVID-19 (22%). В същото време, в случай на спам, киберпрестъпниците често се добират до личните данни на потребителите, като изпращат писма по темата за борба с пандемията на коронавируса уж от името на властите или компетентните организации.
Броят на потвърдените случаи на използване на зловредни и други вируси за събиране на данни и кражба на пари от банкови сметки също се увеличи.
Отделно Интерпол посочва увеличения обем на невярна и непроверена информация, която се разпространява благодарение на страха и несигурността в обществото във връзка с пандемията. Освен дезинформация, киберпрестъпниците използват измамни схеми за продажба на фалшиви медицински продукти.