Почти половината тийнейджъри усещат, че са пристрастени към социалните медии, показва анализ на изследователи от Кеймбриджския университет, цитиранот ДПА.
Още: Кампания с дигитални аватари спечели две първи места на BAPRA Bright Awards 2025
Още: Експерти от А1 представиха иновативни стратегии за киберзащита
Първите резултати от изследването са описани като "поразителни", а учените са на мнение, че връзката на някои хора със социалните медии може да бъде "подобна на поведенческа зависимост".
Още: Над 60% от света е в социалните медии
Екипът анализира данни от проучване на Лондонския университет, като проследява живота на повече от 18 000 бебета, родени във Великобритания през 2000 и 2001 г. Изследователите констатират, че 48% от участващите в проучването им 7022 души са съгласни или напълно съгласни с твърдението: "Мисля, че съм пристрастен към социалните медии".
Още: Новата реалност: 9 от 10 подрастващи са в социалните медии
Още: Първа успешна телепортация в света: Как това ще трансформира живота ни?
Данните са събрани между януари 2018 г. и март 2019 г., когато наблюдаваните са били на 17 години. Сред отговорилите, че са пристрастени по-голям е делът на момичета (57%) в сравнение с момчетата (37%). "Не твърдим, че хората, които казват, че се чувстват пристрастени, са пристрастени. Но не е приятно да усещаш, че нямаш власт над собственото си поведение и е поразително, че толкова много хора се чувстват така", казва дипломантката от Кеймбриджския университет Джорджия Търнър, която ръководи анализа.
Още: Негативни новини: Социалните мрежи са извод - да или не?
Още: За 10 години Vivacom Регионален грант дари над 700 000 лв. за значими проекти от цялата страна
Още: Програмата на Yettel за дигитално приобщаване спечели две награди от BAPRA Bright Awards 2025
Тя добави, че изследванията, които приемат, че "т.нар. зависимост към социалните медии" може да следва същата рамка като тази на наркотичната зависимост, "вероятно са твърде опростени". "Може да се окаже, че за някои хора връзката със социалните медии е подобна на поведенческа зависимост", казва тя. Работата на Търнър продължава, но анализът не е преминал през рецензия и не е публикуван официално, отбелязва БТА.
Още: Как "динозаврите" Скорсезе и Копола превзеха социалните мрежи
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: „Без крила“ – истинска история за силата на духа във видеотеката на А1 ТВ
Още: Facebook пак е като едно време. Върна опция, която всички потребители искаха