Европейският парламент разпореди на служителите си да премахнат китайската социална мрежа TikTok от служебните си устройства. Това се случва седмица след като Европейската комисия наложи същата забрана.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Председателят на ЕП Роберта Мецола и генералният секретар Алесандро Киокети решиха, че от 20 март TikTok не трябва да се използва или инсталира на служебни устройства като мобилни телефони, таблети или лаптопи, предаде AFP.
"От тази дата достъпът до TikTok през корпоративната ни мрежа също ще бъде блокиран", се казва в бележката на генералната дирекция за иновации и технологична поддръжка на парламента, изпратена до около 8000 служители на институцията и цитирана от БГНЕС. Тя също така "силно препоръчва" на членовете на ЕП и техните служители да премахнат TikTok от личните си устройства.
Европейският съвет също разпореди подобна забрана миналата седмица.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Причината за всичко това - западните правителства са все по-разтревожени от доказателствата, че китайските технологични компании помагат на Комунистическата партия и нейните разузнавателни служби да събират огромни количества данни по целия свят, с особен акцент върху важни политически цели и цели в областта на сигурността.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
През ноември TikTok призна, че някои служители в Китай имат достъп до данните на европейските потребители.
В понеделник Белият дом даде на федералните агенции 30 дни, за да премахнат TikTok от всички издадени от правителството устройства след забраната, разпоредена от Конгреса на САЩ в края на миналата година.
ОЩЕ: Заплаха за националната сигурност: Ще се стигне ли до пълна забрана на TikTok в САЩ?
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
И държави в Европа вече предприемат действия по забрана на TikTok на служебните устройства на високопоставени служители. Парламентът на Дания обяви във вторник, че е поискал от депутатите и всички служители да деинсталират апликацията поради "риск от шпионаж".
През последните няколко дни бяха предприети и множество подобни действия по примера на САЩ срещу популярната платформа за споделяне на видеоклипове, собственост на китайската компания „ByteDance“.