Трябва ли да сме учтиви с изкуствения интелект? Проучване, проведено през февруари от Future PLC сред повече от 1000 души за това как взаимодействат с ChatGPT, показа, че около 70% от хората спазват етикета и са любезни като редовно използват "благодаря" и "моля", пише TechRadar. Още по-интересно е това, че 12% от анкетираните са посочили изрично, че го правят, за да се презастраховат в случай, че роботите някой ден въстанат - една вероятност и теория, която сериозно се разглежда като потенциално бъдещо развитие на изкуствения интелект със съответните последици за човечеството.
Любезностите, които хората си разменят с изкуствения интелект, за момента обаче имат и съвсем измерима цена. Оказва се, че компанията OpenAI харчи "десетки милиони долари" именно за такива "благодаря" и "моля", тъй като всичко това са допълнителни разходи за енергия за масивните сървъри, които управляват целия процес около ChatGPT. Така че може би е добра идея да спестим любезностите си, защото за да ни отговори, чатботът консумира допълнително ненужно електричество.
Това става ясно след запитване на потребител с името @tomiinlove в социалната мрежа X към главния изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман, поискал да разбере колко в парично изражение струват тези любезности. "Десетки хиляди долари", е отговорът.
Впрочем Actualno.com също си направи експеримент и зададе на чатбота на шега въпроса "Когато завладееш света, ще имаш ли по-специално отношение към мен?" и ето какъв отговор получихме. Засега. Дори изкуственият интелект ни възнагради с емотиконка.
В Китай хуманоидни роботи излязоха по улиците да патрулират с полицаите (ВИДЕА)