Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ФБР: Huawei може да наруши секретни комуникации за ядрения арсенал на САЩ

25 юли 2022, 09:44 часа • 1958 прочитания

Произведено в Китай оборудване за мобилни телефони, разположено в близост до американски военни бази, има потенциал да улавя и да нарушава строго ограничени комуникации на Министерството на отбраната, включително за ядрения арсенал на САЩ. Това установява разследване на ФБР, цитирано от CNN.

Разследването е започнало още при администрацията на Барак Обама и е било докладвано на тази на Доналд Тръмп. В него става въпрос за използването на оборудване на Huawei от страна на американски телекомуникационни компании в западната част на САЩ, които го поставят в мобилните си кули. На места като Колорадо и Небраска това оборудване е инсталирано прекалено близо до чувствителна военна инфраструктура.

Компаниите казват, че използват елементите на Huawei, защото са евтини и може да им се има доверие, но ФБР е на друго мнение. Разследването е доказало, че китайското оборудване има способностите да разпознае, улови и прекъсне секретни разговори на Министерството на отбраната. Отваря се и опасен прозорец за вникване в управлението и контрола на американския ядрен арсенал, казва един от източниците на CNN.

Още един проблем е това, че гореспоменатите американски оператори са поставили камери за следене на времето и на трафика в мобилните кули. Те стриймват на живо като обществена услуга, но според контраразузнаването Китай или други страни могат да наблюдават излъчването и да установят тенденции при чувствителните военни движения в региона.

Пекин отрича, че използва оборудването за шпионаж срещу САЩ, а Huawei твърди, че то дори няма способностите да го направи. Източниците на CNN от ФБР обаче определят ситуацията като „драматична ескалация на китайския шпионаж на американска земя“.

„Разтревожени сме за това да позволяваме на която и да е компания от страна, която не споделя нашите ценности, да влезе в нашата телекомуникационна инфраструктура“, каза този месец директорът на ФБР Крис Рей. „Бих посочил Huawei като такава компания – тя е изнудваческо предприятие, носи риск от сериозна кражба на интелектуална собственост“.

Три години след първите резултати от разследването – китайското оборудване все още е в кулите в западните щати. Причината е, че отпуснатите средства от Конгреса за телекомуникационните компании, с които да премахнат това оборудване на Huawei и да го заменят, не са достатъчни. Нужни са поне още 3 млн. долара.

ОЩЕ: Основателят на Huawei се надява Байдън да поправи стореното от Тръмп

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес