Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ДНК се превърна в оригами

27 май 2016, 19:33 часа • 1373 прочитания

Молекулярни биолози от Аризонския университет са разработили нов метод за създаване на ДНК оригами, който се заключава в получаването на различни геометрични фигури от вериги нуклеинови киселини.

Такива структури могат да се използват за създаването на промишлени нанороботи или нови носители на информация. Изследването е публикувано в изданието Science.

Създадената от учените компютърна програма DAEDALUS изчислява какви нуклеотидни вериги се изискват за създаването на зададената форма. Всичко, което е необходимо на изследователите в бъдеще, е да изготвят необходимите фрагменти ДНК, които в специални буферни разтвори сами ще се организират в необходимата структура.

За да се получи определена структура от нуклеотидните вериги, е необходимо да се вземе дълъг фрагмент ДНК и да му се придаде форма с помощта на къси ДНК фрагменти, които служат като аналог на канцеларските кламери. Те се свързват с дългата нишка на определени места.

В основата на алгоритъма на подбор на правилните ДНК фрагменти лежи методът на дърветата.

Последователно програмата изгражда зададената рамка, която се задава във вид на мрежа, състояща се от многостени. След това на нейна основа алгоритъмът създава подобна на дърво схема, която показва по какъв начин може да се поставят различните ДНК вериги в общата структура. Накрая DAEDALUS определя окончателния комплект фрагменти нуклеинови киселини.

Изследователите проверили метода, като първоначално направили прости ДНК оригами, а след това – и сложни. Учените се надяват, че техният метод ще допринесе за развитието на наноразмерни системи, имитиращи свойствата на вируси, фотосинтезиращи организми и други сложни продукти на естествената еволюция.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес