Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Десетки държави подписаха споразумение с "Гугъл", "Майкрософт" и "Мета" срещу кибератаки

06 февруари 2024, 23:00 часа • 1665 прочитания

Държави, водени от Великобритания, Франция и САЩ, и технологични фирми, сред които "Гугъл", "Майкрософт" и "Мета", подписаха съвместно изявление, в което признават необходимостта от повече действия за справяне със злонамереното използване на инструменти за кибершпионаж, предаде Ройтерс.

Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei

Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии

Декларацията беше подписана от 35 държави на конференция, организирана от Великобритания и Франция, за да се реши проблемът с нарастващата наличност и употреба на шпионски софтуер, използван за подслушване на телефонни разговори, кражба на снимки и дистанционно управление на камери и микрофони.

Още: Доклад: Франция е била жертва на кибершпионаж, свързван с руското военно разузнаване

В споразумението се казва, че бързо разрастващият се пазар на шпионски софтуер поражда опасения относно въздействието му върху националната сигурност и правата на човека, както и че разширява "потенциалния кръг от държавни и недържавни участници с достъп" до мощни инструменти за шпионаж.

Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти

Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои

Декларацията призовава подписалите я страни да използват инструментите по законен и отговорен начин, да ги използват прецизно, да въведат по-голям надзор и да създадат по-голяма прозрачност по отношение на търговските доставчици на шпионски софтуер. Подписалите предупредиха, че ако не се въведе по-строг контрол върху такъв софтуер, се увеличава рискът недобросъвестни участници да извършват шпионска дейност.

Още: Лондон и Вашингтон наложиха санкции на руски хакери

Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok

Още: Yettel със специална празнична оферта

Инструментите за шпионски софтуер могат да се използват и от хакери под наем, които провеждат хакерски кампании от името на търговски клиенти. Фирмите за шпионски софтуер често твърдят, че продуктите им са предназначени за използване от правителствата за целите на националната сигурност, но многократно е установявано, че технологията е използвана за хакване на телефоните на гражданското общество, политическата опозиция и журналистите.

Индустрията е подложена на засилен контрол, след като шпионският софтуер "Пегас" (Pegasus) на израелската фирма NSO беше открит в телефоните на различни хора по света, включително правозащитници, предаде БТА. В понеделник САЩ обявиха нова политика на визови ограничения за лица, които според тях злоупотребяват с търговски шпионски софтуер.

Още: А1 с променено работно време в празничните дни

Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select

Още: Великобритания обвини руски кибершпиони в опит за намеса в политиката ѝ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес