Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Биопринтер печата кръвоносни съдове

26 октомври 2015, 15:00 часа • 7376 прочитания

Китайската биотехнологична компания Sichuan Revotek Co обяви създаването на първия в света 3D биопринтер, който позволява да се печатат кръвоносни съдове за персонализирани човешки органи.

Както съобщава агенция Синхуа, в основата на устройството лежи собствена технология на китайската компания по създаване на биомастила за печат на стволови клетки, съединена с платформа за облачни изчисления.

Мастилата са получили названието Biosynsphere и позволяват създаването на кръвоносни съдове с отчитане на персоналните особености на организма на конкретен човек и след това на тяхна основа да се "отглеждат" нови органи.

Компанията също твърди, че е готова да излезе на международно ниво със своето устройство и да осъществи сътрудничество с учени от други страни.

За последните 20 години триизмерният печат се е превърнал в мощна глобална индустрия с обем на продажби 2,7 млрд. долара, а т.нар. биопечат – процес по пресъздаване на живи органи – е една от най-бързоразвиващите се насоки за приложение на 3D принтерите.

Това не е първият пробив на китайските разработчици в областта на биопечата. По-рано през октомври беше представена работната станция за 3D биопечат Regenovo (китайски конкурент на калифорнийската компания Organovo, която също работи в областта на създаването на изкуствен черен дроб).

Устройството позволява да се печатат структурно-функционални единици. Проф. Сюй Минен, ръководител на екипа изследователи по този проект, отбелязва, че предишното оборудване за 3D биопечат е използвано основно в промишлеността и при нужда е приспособявано за нуждите на медицината.

Процесът по биопечат все още не е съвършен, според китайските специалисти, и "много неща се налага да се доработват ръчно в процеса". Сега оцеляват до 90% от клетките, създадени на биопринтера, и продължителността на тяхното съществуване е около четири месеца. Успешни могат да се нарекат такива части, получени с 3D печат, като ухо или нос. Що се отнася до изкуствен черен дроб, то според учените ще можем да го видим след 10-15 години.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес