Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Безжична муха-робот се захранва с лазери (ВИДЕО)

25 май 2018, 07:45 часа • 4015 прочитания

Нов тип летящ робот е изключително малък и лек – той тежи колкото клечка за зъби и е с размерите на върха на пръста ви. Малкият летец също така е способен на свободен полет и се захранва с лазери.

Още: Ново устройство на по-добра цена: 25% отстъпка в Yettel срещу стар смартфон, таблет или часовник

Още: Huawei FreeBuds Pro 4: Свобода, тишина и кристален звук

Това е голям скок напред в дизайна на миниатюрните летящи роботи, които обикновено са твърде малки, за да съдържат източник на енергия и трябва да се захранват от външна батерия, за да летят.

Вдъхновеното от насекомите създание е наречено RoboFly(Робот Муха), и както животното съименник, притежава двойка деликатни, прозрачни крила, които го носят по въздуха. Но за разлика от предшестващите роботи, RoboFly няма кабел, който да го привързва към източника на енергия. Вместо това миниатюрният робот използва лека бордова схема за преобразуване на лазерна светлина в достатъчно електричество, за да лети.

Създателите на RoboFly ще представят техните открития за робота на 23 май на Международната конференция по Роботика и Автоматизация, която ще се състои в Брисбейн, Австралия. Невероятните способности на животните са вдъхновили дизайна на роботи, които плуват като манта, реят се като медузи, скачат като маймуни и дори се движат като хора. Преди RoboFly, друг подобен на насекомо робот, наречен RoboBee(робот пчела), демонстрира своята способност да се издига, приземява и носи във въздуха.

Още: Yettel стартира официалните продажби на флагмана HONOR Magic7 Pro

Още: Rakuten Viber подкрепя собствениците на малък бизнес с нова инициатива

Но RoboBee беше свързан към неговия източник на енергия и контролер. RoboFly лети свободно, благодарение на фотоволтаичната клетка върху неговото тяло, която конвертира енергията от тесен лазерен лъч. Той произвежда около 7 волта електричество, което гъвкавият бордови кръг увеличава до 240 волта, необходими за излитането. Междувременно, микроконтролер върху чипа на кръга действа като „ мозък“ на RoboFly, изпращащ импулси напрежение към крилата и каращ ги да пърхат подобно на крилата на насекомите.

Клетката не съхранява енергия, кръгът трябва да е се облъчва от петното на лазера и размерът му да е близък до него, за да генерира мощност достатъчна да се вдигне роботът във въздуха и ако клетката се премести отвъд обхвата на лазера, полетът на RoboFly прекъсва.

Високо маневрените роботи като RoboFly могат бързо да полетят в тесни места, където големите дронове не могат да достъпят. „Една възможна задача за бъдещите версии на RoboFly може да бъде почерпването на повече вдъхновение от мухите, например тяхната способност да преследват „миризливи неща““ твърди съавтора Сойер Фулер, професор в Департамента по Механично Инженерство към Вашингтонския Университет.

„Аз наистина бих желал да направя робот, който да открива утечки на метана“, каза той. „Вие можете да купите куфар пълен с тях, да го отворите и те да залетят наоколо из вашата сграда търсейки струйки газ идващи от спукани тръби. Ако тези роботи могат да го направят лесно откриването на утечки и могат да намалят газовите емисии“

Още: Новата флагманска серия Galaxy S25 на Samsung вече е налична в търговската мрежа на Yettel

Още: Кейт - умният асистент на ОББ раздава подаръци по повод рождения си ден

Original article on Live Science.

автор: Мария Берова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес