Президентът на САЩ Джо Байдън призова Републиканската партия и Демократическата партия да преодолеят дългогодишната политическа безизходица и да приемат закони, които да ограничат влиянието на големите технологични компании, предаде АФП.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Съединените щати са дом на световните технологични гиганти „Apple“, „Google“, „Amazon“ и „Meta“, но изостават от правителствата в Европа и Азия в изготвянето на по-модерни правила за ограничаване на тяхното влияние и власт. "Рисковете, които тези компании представляват за обикновените американци, са ясни", заяви Байдън в статия, публикувана в "Уолстрийт джърнъл", предаде БГНЕС. "Време е да започнем да действаме и да направим нещо", каза още той.
Повечето от мерките срещу големите технологични компании в Съединените щати са предприети от щатските и местните власти или от национални регулаторни органи като Федералната търговска комисия или Министерството на правосъдието. Байдън заяви, че администрацията му се стреми да прокара законодателство срещу Big Tech в няколко направления, включително по отношение на защитата на личните данни, и че подкрепя забрана на целевата реклама за деца.
Байдън също така настоя за по-справедлива конкуренция, при която "малките и средните предприятия, предприемачите - да могат да се конкурират при равни условия с най-големите компании". "Следващото поколение велики американски компании не трябва да бъде задушавано от доминиращите оператори, преди да са имали възможност да стартират", добави той.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Подобен антитръстов закон се разглежда като далечен шанс, тъй като републиканците не желаят да попречат на големите бизнеси. Големите технологични компании лобираха усилено през последните години, за да противодействат на всякакъв импулс за приемане на закон във Вашингтон.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Според доклад от декември на неправителствената организация „Public Citizen“ технологичните гиганти и техните съюзници са похарчили 277 млн. долара за лобиране през последните две години.