На 8-ми юни в своята откриваща реч на Световната конференция на разработчиците на Apple – WWDC 2015, вицепрезидентът на Софтуерния отдел на компанията – Крейг Федериги, обяви, че програмният Apple език Swift заедно с компилатора и всичките библиотеки за него за iOS, OS X и Linux много скоро (още през тази година) вече ще бъде с отворен код за ползване. Той анонсира и пускането на подобрената версия Swift 2.0.
В същия ден в блога на Apple се появи и подробна публикация по темата. Според нея езикът от второ поколение ще функционира още по-добре от предходния, ще разполага с ново API за справяне с грешките и с първокласна поддръжка на проверкитеза наличност. А с подобренията на Apple SDKs платформените APIs ще пасват още по-естествено на Swift.
От Apple споделят, че според тях ще бъде невероятно, ако Swift е на всяка една от любимите платформи на потребителите. Компанията е силно развълнувана от възможностите, които програмният ѝ език с отворен код създава за нейната индустрия. В блог публикацията става ясно мнението на Apple, че благодарение на сигурната му защита, в комбинация с високата скорост, е напълно възможно Swift да измести C-базираните езици. От компанията обясняват, че Swift разполага с множество модерни функции, писането на него би могло да бъде дори и забавно, а и е изключително вероятно скоро да се използва на редица места.
Още през май в Интернет пространството се появи видеоклип, в който Паул Солт – създател на шест iPhone и iPad приложения, споделя 10 причини, поради които Swift е в пъти по-добър от всеобщо познатия Objective-C:
1. Swift е по-лесен за четене...
2. ... и за поддържане.
3. Swift е по-безопасен...
4. ... и е обединен с управление на паметта.
5. Swift изисква по-малко код...
6. ... и е много по-бърз.
7. Пред Swift ограниченията в избора на именаза проектите с отворен код са много по-малки.
8. Swift поддържа динамични библиотеки.
9. Swift Playgrounds стимулира интерактивното „кодене“.
10. Swift е език, върху който програмистите могат да оказват влияние.
Но наред с многото позитиви от даването на свободен достъп до кода на епълския програмен език изниква и въпросът „Защо?“. Факт е, че не за първа година Apple е първенец в класацията за най-скъпи марки в света. Всеизвестно е и че компанията е сред лидерите в разработването на софтуер. Но поради затворения доскоро код на програмните ѝ езици повечето разработчици предпочитаха сравнително по-достъпните платформи на Android и Linux. Следователно отварянето на кода на Swift без съмнение може да бъде определено като стратегически подплатено. Но за хилядите програмисти по света, които вече ще разполагат с възможността свободно да се възползват от преимуществата на епълския език, това със сигурност няма значение.
Ако желаете да научите повече полезна информация за Swift, бихте могли да я откриете на сайта за разработчици на Apple.
Автор: Кристина Кацарска,Софтуерен университет