Главният изпълнителен директор на TikTok Шу Зи Чу бе подложен на безмилостен разпит по време на изслушване в Конгреса на САЩ този четвъртък, продължило 4 часа и половина. Както отбеляза един конгресмен, някои хора бягат маратони по-бързо от това.
Още: Yettel стартира предварителни поръчки за HONOR Magic7 Pro
Още: А1 няма да увеличава цените на мобилните и фиксирани услуги
Чу със сигурност ще се почувства доста зле след изнурителното даване на показания. Много изпълнителни директори на технологични компании са се изправяли пред Конгреса никак не им е лесно, включително Марк Зукърбърг.
И от страна на демократите, и от страна на републиканците нямаше никакво отстъпление. BBC извади 5 ключови момента от изслушването на Чу, дошло в момент, в който САЩ със закон опитват да забранят китайската апликация:
1. Децата на Чу не използват TikTok
В един момент от изслушването конгресменът Нанет Бараган от демократите попита Шу Зи Чу дали собствените му деца използват TikTok. Той отговори, че не ползват приложението, защото живеят в Сингапур. В тази страна версията на апликацията за деца под 13 години не е достъпна.
Още: Поръчай предварително новия HONOR Magic7 Pro с 500 лева отстъпка от А1
Още: SpaceX изстреля успешно ракетата Starship (ВИДЕО)
Чу уточни, че детската версия на приложението е налична в САЩ и той би позволил на децата си да я използват, ако са в Америка.
2. Инженерите на ByteDance в Китай имат достъп до някои данни от САЩ
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Nintendo пуска нова конзола тази година
Още: Yettel отново е Top Employer, с резултат над средния за телеком бранша в света
Чу продължи да говори за политика, наречена "Проект Тексас", която ще съхранява всички данни в САЩ под наблюдението на американската фирма Oracle. Този проект обаче не е напълно функциониращ. Към настоящия момент Чу потвърди, че инженерите на ByteDance (компанията собственик на TikTok) в Китай имат достъп до данни от Америка.
"Ние разчитаме на глобална оперативна съвместимост, китайските инженери имат достъп до данните", каза той.
ОЩЕ: САЩ разследват компанията майка на TikTok за шпиониране на журналисти
Още: Супер оферти за супер старт на годината в онлайн магазина на Yettel
Още: Смарт старт на годината с „Рециклирай и спести“ от Yettel
Това признание подтикна демократи и републиканци да изразят гледна точка, че ако инженерите в Китай имат достъп до данни, е трудно да се разбере как китайското правителство също не би могло да разполага с тях. Най-големият страх на Европа и САЩ от TikTok е именно шпионирането от страна на властите в Пекин.
3. Директорът има акции в ByteDance
Може би най-неуспешната защита на Чу беше опитът му да дистанцира TikTok от ByteDance. Китайската компания е собственик на TikTok, а самият Чу е бил главен финансов директор на ByteDance.
При първоначалния въпрос той не пожела да каже дали притежава акции в ByteDance. Притиснат от конгресмените, в крайна сметка каза, че има, но се опита да омаловажи връзката между компаниите.
4. А какво ще кажете за Cambridge Analytica?
Чу не се обръщаше често към членовете на Конгреса, но имаше някои моменти, в които отвръщаше на ударите им - и то ефективно.
Когато му зададоха въпрос за използването на потребителски данни от TikTok, той отвърна: "С цялото ми уважение, американските компании нямат добри постижения с данните... Само погледнете Facebook и Cambridge Analytica".
Събирането на лична информация на потребителите на Facebook от британската компания за политически консултации Cambridge Analytica и други приложения на трети страни предизвика вълнение, когато излезе наяве през 2018 г. Така че коментарът на Чу бе доста разумен.
5. Законодателите се обединиха срещу TikTok
От самото начало критиките към TikTok бяха двустранни, но нивото на недоверие и скептицизъм от всички страни беше силно изразено. "Добре дошли в най-двупартийната комисия в Конгреса", заяви републиканският конгресмен Бъди Картър.
"Благодаря ви, господин Чу, че обединихте републиканците и демократите", добави Дан Креншоу от републиканците.
Според двете партии TikTok е заплаха за сигурността на САЩ. По-късно от TikTok се оплакаха, че при изслушването не било отделено достатъчно време за мерките на платформата за опазване на данните.
"Членовете на комисията не споменаха днес също така: препитанието на петте милиона предприятия в TikTok или последиците от Първата поправка на Конституцията на САЩ от забраната на платформа, обичана от 150 милиона американци", заяви говорител на компанията.
TikTok очевидно харчи милиони долари за агресивно лобиране във Вашингтон. След днешния ден ще трябва да похарчат много повече.
Китай заяви, че "категорично ще се противопостави" на всяка принудителна продажба на TikTok - в първия си директен отговор на исканията на администрацията на Джо Байдън китайските собственици на приложението да продадат своя дял или да бъдат изправени пред забрана на най-важния си пазар, коментират от CNN.