Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 лесни съвета, за да не ви откраднат никога профилите

11 октомври 2020, 09:45 часа • 4854 прочитания

Вече стана ежедневие да научаваме за хора с откраднати профили във Facebook, хакнати мейли или дори за такива с откраднати банкови данни. Именно поради тази причина съставихме тази статия с пет кратки и много лесни съвета, които да ни помогнат да не ставаме жертва на най-честите трикове на хакерите и крадците на профили. Ако ги спазвате, вероятността да ви се случи нещо намалява изключително много и вашата онлайн безопасност е гарантирана. Попаднахме на тези съвети в експертна група в социалните мрежи и благодарим на професионалистите, които ги споделиха там. 

1. Използвайте Gmail – има филтри, които успешно улавят над 90% от фалшивите мейли и в повечето случай предупреждава, че email-a е от недостоверен източник и сте обект на фишинг атака.

2. Получавайки писмо по email от банка, социална мрежа, в която имате акаунт, колекторска фирма, енергото, ВиК или друго е важно да разгледате на първо място email адреса, от който получавате кореспонденцията. В повечето случаи в името на организацията или запазената марка са разбъркани или разменени букви/буква. На пръв поглед всичко в името изглежда нормално, но всъщност не е. Вижте дали домейнът е същият, какъвто следва да е на организацията, от която уж е пратено съобщението. Като получите такъв e-mail, се обадете на националния телефон на дадената институция/организация, за да проверите дали има наистина такова съобщение. 

3. Никоя банка или организация, както и никоя социална мрежа няма да иска през email съобщение да сменяте паролата си, да се логвате през даден линк или да въвеждате данни за плащане директно в мейла. 

4. Ако кликнете на линк от такъв email-a, в никакъв случай не въвеждайте лични данни, пароли или каквото и да е било в полетата, които ви приканват да направите това. Разгледайте името на домейна и разширението внимателно, тъй като точно там ще има разменени букви/буква или друга разлика, тъй като няма как да се използва името на оригиналния домейн и разширение. Пример: “htttps://facebok.com”  -> липсва една буква „o“.

5. Ако не се вслушате в горните съвети и решите да се доверие на email-a: Не кликайте на линкове от email-a, a ръчно наберете домен името и разширението в URL лентата на браузъра, за да достъпите уеб базираното приложение през добре познатия ви домейн. Пример: Ако в email-a има линк който е “https:/facebok.com/sign-in/credentials” -> наберете в URL лентата НЕ същия линк, а този който вие познавате, а именно “https://facebook.com”. Влизайки в оригиналното приложение ако има нещо да направите, то ще ви извести там. 

Надяваме се информацията да е била полезна! 

Иван Иванов
Иван Иванов Отговорен редактор
Новините днес