Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

3Д принтерите – надежда за нов живот

15 януари 2022, 12:20 часа • 2455 прочитания

И принтирането, и 3Д технологиите са неразделна част от съвременния живот и бизнес. Съчетаването на 3Д с принтиране е сравнително ново направление. Тази иновативна технология за създаване на разнообразни триизмерни обекти намира приложение в широк кръг индустриални сфери, в бита и рекламата, в космонавтиката и авиацията, в отбраната и в… медицината.  Изненадващо 3Д принтерите дават надежда за нов живот на инвалиди и тежко болни хора, нуждаещи се от тъкани, органи или крайници.

Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei

Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии

В началото 3Д принтирането се отличаваше с твърде висока цена. С развитието на технологиите то става все по-достъпно, а уникалната технология обхваща нови сфери. През 2011 година 3Д принтирането навлиза стремително в медицината. Началото е поставено със създаване на апарат за недоносено бебе, което било с недоразвит бял дроб и с опасност за живота. Вероятно ви е любопитно да разберете повече за чудесата, които 3Д принтерите могат да сътворят?

Възможностите на 3Д принтерите в медицината

  • Изследователи от Харвардския университет правят голям напредък в биопринтирането на кръвоносни съдове, което е от ключово значение за създаване на 3Д тъкани и кръвоснабдяването им.
  • В Судан 3Д принтерите помагат на много хора да се върнат към живота, след като са изгубили крайниците си заради войната. Протезите са скъпи, замяната на техни части изисква средства и ресурс, а 3Д принтерите дават възможност за бърза и изгодна изработка на прецизни протези, съобразени с нуждите и фигурата на пострадалия, които да възстановят движението на хората, останали без крайници, и да им помогнат да водят почти нормален живот.
  • Очаква се 3Д принтерите да намерят приложение в превенция на инфаркта чрез отчитане на запушени кръвоносни съдове. Във Вашингтонския университет изследователи създали 3Д животински сърца, около които била увита електроника. Тя може да се приложи и към човешкото сърце, като се очаква скоро да проследява състоянието на съдовете и да открива запушени артерии.
  • 3Д принтерите се включват и в борбата за лечение на онкологични заболявания. Принтират се с 3Д принтери тумори, за да се търсят нови лекарства, терапии и възможности за излекуване на болните.
  • Susmita Bose свързват химикали с керамичен прах, създавайки сложни матрици, които стимулират растежа на костите в произволна форма. Това е значим напредък на медицината и 3Д принтирането, чието бъдеще предстои да видим.
  • Принтират се междупрешлени дискове за гръбначни проблеми и възстановяване на подвижността на пациенти, ушни хрущали, които да помогнат за връщане към нормалния живот на загубилите слуха си, сърдечни клапи, чието тестване предстои, както и много други тъкани и органи. 3Д принтирането вероятно ще се окаже последна надежда за нормален живот на хиляди болни хора и в него има заложени много надежди. Технологията може да промени живота на стотици хиляди, чакащи за нов орган. Правени са вече животоспасяващи интервенции като замяна на част от черепа на пострадала жена с изработен от 3Д принтер. Операцията е успешна и е извършена от екип от холандски лекари. Подобни успешни операции са правени и в Словакия, и в Китай.
  • 3Д принтерите дават надежда за живот и възстановяване и на пострадали пациенти с изгаряния. В САЩ е разработен принтер, който принтира кожа директно върху раните от изгаряния на жертвата, която кожа е жизненоспособна и запълва изгорените и пострадали зони, връщайки пациента към нормален живот.
  • Възможността човек да създаде жива тъкан и органи и да спаси живота на толкова много хора, е уникална и пълна с надежди.

Съществува ли опасност при 3Д принтирането?

Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти

Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои

Подобно на всички други машини, 3Д принтерите също изпускат вредни емисии и боравенето с тях може да бъде опасно, ако не се спазват определени мерки за безопасност при работа и не се носят ЛПС. Запознаване с мерките за безопасност, отлична вентилация, фотокаталитични филтри, хепа филтри, защитни кутии и покупка на уреди, които притежават сертификат, намаляват до минимум риска от вредно въздействие върху здравето на боравещия с принтера и върху околната среда.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес