От 18 октомври тази година американските власти ще събират имената и псевдонимите в социалните мрежи на всички емигранти, които идват да живеят и вече живеят в САЩ. В това число влизат както хора, получили зелена карта, така и натурализирани американски граждани. Това е най-новата идея на администрацията на Доналд Тръмп, която тепърва ще бъде приложена и която обхваща "всички публични източници на информация, не само социалните медии".
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Като мотив за идеята се сочи възможността за превенция на терористични актове. Оценката на американските власти е, че например атентатът в Сан Бернардино отпреди 2 години е можело да бъде предотвратен, ако е имало наблюдение на социалните мрежи. Остава под въпрос обаче как ще бъде преценявано дали събраната информация от социалните мрежи всъщност е вярна – например дали даден профил действително е на човека, на който изглежда, че е и дали всичко публикувано в него е действително публикувано от титуляра, а не става въпрос за хакерска атака.
Друго сериозно опасение е какво ще стане с американски граждани, които контактуват с емигранти и дали нещо в комуникацията няма да бъде счетено погрешно от властите за опасно. Американски държавен доклад от февруари тази година вече показа, че липсват достатъчно добри критерии, които да покажат дали следенето на хора в социалните мрежи е ефективно в борбата с тероризма. Всъщност точно от февруари американските имиграционни служби излязоха с определени предложения, като например някои туристи, влизащи в САЩ, да "предават" паролите за профилите си в социалните мрежи и имейлите си като част от изпит за виза. Тестът е в размер на 3 страници и според иронична статия, за да го издържиш, трябва да имаш памет на киборг.
В момента служителите в консулските служби на САЩ в чужбина са инструктирани да следят какво правят одобрените за влизане на американска територия чужденци в срок от три месеца. Ако през това време влезлият чужденец с туристическа виза тръгне да се жени за американски гражданин, това се счита за лъжа по условията за допускане и следва моментална депортация.
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Още: Yettel със специална празнична оферта