Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тео Ушев за най-голямата нужда във времена на криза

27 март 2020, 16:47 часа • 7710 прочитания

Световноизвестният български аниматор Тео Ушев публикува в профила си във Facebook откровение, което ще ви докосне, защото то говори за най-голямата нужда във времена на криза като днешната - за свободата на духа и силата на съзиданието. За духа и артистите, които го възвисяват.

Още: "Боже мой" на Народния театър е сред най-добрите спектакли на малки европейски езици

Още: Издигат паметна плоча на Юлия Огнянова пред дома ѝ в София

Actualno.com публикува целият му пост, който е особено актуален на 27 март - Денят на театъра.

"В тези тежки за ВСИЧКИ времена, надявам се си даваме сметка каква роля за запазване на висок дух играе изкуството. Когато новините, произвеждани от неадекватни и малоумни политици просто ни разбиват психически, когато практически е невъзможно да бъдем пълноценно физически активни, единственото бягство на духа е в стотиците театрални, оперни постановки, филми, музика, виртуални изложби, и колекции. Те са НИ дадени БЕЗПЛАТНО! И това е изкуство, в което са вложени огромно количество труд, средства, милиони артисти, техници, продуценти. Тези хора първи останаха без препитание, изгубиха работата си. Културната индустрия беше първата, която понесе ударите на рестрикциите. Всъщност артистите, които не са най-богатите хора на света, ни дадоха продукцията си безвъзмездно. Без ваучери. Безусловно. Без хленчения за умиращия си бизнес. Някой подари ли ви тези дни бензин? Храна? Облекла? Коли? Хляб? Кафе? Вода? Ток? Някой даде ли ви залежалата си продукция? Не.

Още: Илюзионистът Дани Белев за Actualno.com: Магията е преживяване, а не просто трик

Още: Стендъп смях за 8 март: Петя Кюпова и Comedy Club Sofia представят "Некоректна" (ВИДЕО)

И когато всичко това свърши, спомнете си кой ви е давал, тихо и без претенции . И кой е взимал от вас. И благодарение на какво, в тези дни между четири стени, не сте се чувствали като в зандан, а сте можели през едно малко екранче да гледате опера в МЕТ, и в същия ден да отидете на театър в Москва, или Цюрих. Просто, след Голямата Дисоциация, преди да се втурнете отново по молове, екзотични разходки и ресторанти - купете си билет за кино, отидете на театър, или балет. Като малък жест на солидарност."

Какво се случва с театъра и артистите, техните загуби и надежди по време на коронавируса четете в тези статии.

 

Още: Световният конкурс "Опералия" ще се проведе в България за първи път

Още: Пишат опера за живота на Маргарет Тачър

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес