Много е странно усещането след края на театрална постановка да излезеш от театъра и просто да искаш да мълчиш. Да мълчиш и да мислиш за всичко онова, което си видял и преживял. Такова бе чувството, след като дългите аплодисменти спряха, актьорите се прибраха, а зрителите се разотидоха след премиерата на "Хага" в Народен театър "Иван Вазов". Постановката на Галин Стоев по текста на украинката Саша Денисова е мощен и емоционален старт на сезона, за който много ще се говори.
Текстът на Денисова е бил поставян от самата нея в Познан и в Бостън, но за първи път "Хага" се играе под режисурата на друг човек и по думите на авторката добрите режисьорски решения на Галин Стоев искрено биха разплакали украинците. И не само украинците, бих добавила аз. Биха разплакали всеки човек, способен на емпатия и осъзнаващ поне малко какви зверства се случват в Украйна и как те резонират в съзнанията на най-невинните - децата.
Войната в живота на децата
Снимка: Боряна Пандова
Именно през погледа и мислите на едно украинче протича цялото действие в "Хага". Момиченцето разиграва в главата си свой личен процес в Хага, случващ се след края на войната. В този процес свидетелстват Владимир Путин, Евгений Пригожин, Сергей Шойгу, Маргарита Симонян, Валентина Матвиенко и други приближени до руския президент. Те са заловени и чакат процеса, а докато чакат, всеки от тях преминава през различни състояния, за да достигне до отговора на въпроса: Кой е виновен?
Путин ли е виновен за войната в Украйна? Кой издава заповедите? Кой се гаври, кой убива, кой мародерства? Шойгу ли трябва да поеме вината или Пригожин? А може би някой от другите "мозъци" около руския президент? Вероятно повечето от вас ще изреват в един глас "Всички под ножа!". А малцина ще се възмутят, че тази война не ни засяга. Всъщност, засяга ни - засяга живота ни по един или друг начин и това е неизбежно. Украинците обаче войната не ги засяга - тя ги смазва, взривява животите им и прави на мънички парченца мечтите им.
От потрес до катарзис
Снимка: Боряна Пандова
"Хага" е особена постановка, защото разказва за събития, които се случват в момента. Тук няма историческа дистанция, а реалност, умело примесена с фантастичното. Именно затова е толкова силна - защото представя реално случващата се в този момент война, но през разказа на едно украинско дете и неговото унищожено семейство. Изпълненията на актьорите от Народния театър са впечатляващи и в комбинация с режисьорския талант постановката се превръща в една от най-силните политически пиеси, поставяни у нас в последно време. Разбира се и даже задължително за "Хага" ще се говори много - и добро, и лошо. Зрителите, които подкрепят руската страна в тази война и които съберат смелост да отидат и да гледат "Хага", ще бъдат вероятно потресени. Но каква е задачата на високото изкуство, ако не да потресе и да те докара до катарзис?
Още: Старт на новия сезон в Народен театър "Иван Вазов": Ето какво да очакваме
В ролите са Кремена Деянова, Юлиан Вергов, Радена Вълканова, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, Илиана Коджабашева, Христо Петков, София Бобчева, Васил Драганов, Явор Вълканов, Велислав Павлов, Стелиан Радев, Димитър Николов, Пламен Димов и Христо Терзиев. Сценограф е Борис Далчев, костюмограф - Кънчо Касабов, композитор - Емилиян Гацов-Елби, вокален ръководител - Гьорги Георгиев-Антика, хореография - Марион Дърова, художник осветление - Иля Пашнин, асистент по костюми - Цецка Ивайлова.
Автор: Неда Ковачева