Проблемите с въздуха на Русе датират още от 80-те години на 20-ти век, когато заводът за хлор в Гюргево, Румъния работи 10-12 пъти над изискуемия капацитет и предизвиква силна концентрация на хлор - т.е. опасен мръсен въздух.
Още: Русенският пролетен панаир се завръща с атракции и музикални събития
Още: Регионален форум събра в Плевен представители на различни институции
Хлорът, който влиза в контакт с водата, създава солна киселина, която е смъртоносно опасна за хората.
Поради тази причина, още през 80-те години на XX век гражданите на Русе излизат на редица протести, което довежда до създаване на Обществен комитет за екологична защита на Русе.
Има ли опасност за въздуха в Русе сега?
Днес, когато заводът в Гюргево отдавна е затворил врати, друга опасност притеснява гражданите на града, а именно възможността да бъде построен инсинератор (инсталация за изгаряне).
Още: Стартира изграждането на Международен младежки център в Русе
Още: Община Русе представи проектобюджета за 2025 г.
Докладът за оценка на въздействие на околната среда не дава достатъчно информация какво ще бъде въздействието върху околната среда, ако бъде построен инсинератор и какви опасни отпадъци ще бъдат горени там.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кметът на Русе и МВР министърът обсъдиха приоритети в сигурността
Ще останат ли този път гражданите на Русе безучастни? Ще бъде ли построен инсинератор и кога? От къде идва неприятната миризма в града и каква е опасността?
Отговорите на тези въпроси потърсихме от д-р Ростислав Кандиларов - преподавател по физика в Русенския университет "Ангел Кънчев", един от създателите на групата "За чисти въздух и вода в Русе" и инж. Цонка Христова - директор на РИОСВ - Русе.
Какво ни казаха те - вижте в репортажа:
Още: Кметът на Русе откри Държавното първенство по карате шинкиокушин
Още: Кметът на Русе отличи художника Маньо Манев с почетен плакет