Да се съди държавата, да се пусне петиция и да се подаде жалба са трите варианта, по които русенци могат да си търсят правата заради мръсния въздух.
Още: Кметът на Русе се срещна с новия изпълнителен директор на Българо-румънската търговска камара
Още: Кметът на Русе обсъди с регионалния министър ключови инфраструктурни проекти
Това става ясно от отговора на Европейския парламент на писмо, което им беше изпратено преди около две седмици от фейсбук група „За чисти въздух и вода в Русе“, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.
Единият от вариантите - да се съди държавата - не се приема от всички като добра възможност за постигане на целите, обясни един от основните организатори на протестите за чист въздух в Русе Галичка Николова. Затова, според нея, по-добрата опция е да се пусне петиция и заедно с това да се подаде жалба, като за целта ще може да се ползват услугите на препоръчани от Европарламента експерти.
Предстоят консултации със специалисти, за да се прецизират начините, по които ще се действа оттук нататък.
Още: Кметът на Русе отличи ученици с изявени дарби
Още: Кметът на Русе се срещна с представители на международния проект „Активно остаряване – тяло и ум“
Кметът на Община Русе Пенчо Милков се ангажира с решаването на проблема още с встъпването си в длъжност като обяви намерението си да предложи сформирането на временна анкетна комисия от общински съветници и експерти. Целта е да се събере цялата достоверна информация за качеството на въздуха и да се изслушат всички компетентни органи и заинтересовани граждани. При необходимост ще бъдат поканени национални и международни експерти. Кметът призова русенци да участват активно в комисията, за която се предвижда да заседава публично пред обществеността.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кметът на Русе отличи Димитър Туджаров – Шкумбата с почетен плакет