Около 7 млн. лв. ще струва цялостният ремонт на Държавната опера в Русе. Покривът ѝ изгоря през лятото на 2020 г. Оттогава минаха вече четири години и покривът е отново изграден.
Още: Кметът на Русе откри изградения пешеходен мост на езерото в Лесопарк „Липник“
Още: Обявиха кога се възстановява движението в двете посоки по "Дунав мост" при Русе
Гасенето на пожара и използването на 50 кубика вода обаче доведе до потъване на основите на сградата и до нуждата от още ремонтни дейности. Това става ясно от питане до министъра на културата, отправено от депутата Иван Белчев (ПП-ДБ).
По думите му вече е готов проектът за възстановяване на сградата. Той е съгласуван с Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", с РИОСВ и с Националния институт за недвижимо културно наследство, тъй като операта влиза в ансамбъл с катедралния храм "Св. Троица", построен през 1632 г.
Очакванията са до месец април главният архитект на Русе да одобри проекта. След това ще се обяви обществена поръчка за избор на фирма, която да извърши ремонта.
Още: Община Русе ще подпомогне изграждането на асансьор за хора с увреждания
Още: Над 4000 зрители съпреживяха традиционното Коледно надиграване в Русе
Предполага се, че през есента ще може да се сключи договор, но практиката е при подписването фирмите да получават авансово плащане в размер на 30% от цялата сума, която в случая е около 7 млн. лева. Поради тази причина народният представител е поискал да знае дали държавата е готова да посрещне финансовите нужди на Държавната опера в Русе, за да се избегне допълнително забавяне на ремонта.
Държавата за операта в Русе
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кметът на Русе откри новия филиал на Центъра за специална образователна подкрепа
Министърът на културата Кръстю Кръстев е отговорил, че сградата не е Русенската опера в тазгодишната инвестиционна програма на Министерството, защото при изготвяне на проектобюджета за 2024 г. и досега не са проведени обществени поръчки за избор на изпълнители за строително-монтажните работи, строителен и авторски надзор. Няма сключени договори с конкретни стойности и срокове за изпълнение.
"След представяне на описаните договори, на база условията им и сроковете за изпълнение, Министерство на културата ще предприеме действия за осигуряване на необходимите средства за капиталови разходи за ремонтните дейности на сградата на Държавна опера Русе", е посочил министърът.
Още: Още 30 нови дръвчета обогатяват Парка на младежта в Русе
Още: Рекордните 700 участници и фолклорната певица очакват русенци на Коледното надиграване
В момента цялото северно крило на сградата е без ток и е нужна смяна на електрическата инсталация. При пожара сцената и цялата апаратура по нея - озвучителна и осветителна, изгарят и Операта има нужда от нова техника.
Сградата, в която се помещава тя, е построена през 1955 г. и от тогава не са правени основни ремонти нито на гримьорните, нито на гардеробната, които да покрият съвременните нужди на артистите.
"Една от репетиционните зали е обновена с нова настилка и климатик благодарение на съвместните усилия на директора на Операта Пламен Бейков и родители, чиито деца посещават занятията по балет, но такъв тип дарителски кампании не биха могли да помогнат за цялостното ремонтиране на сградата", пояснява Иван Белчев.
Преди да зададе въпроса той е направил оглед на сградата заедно с директора.
"Разговорът ни с г-н Бейков продължи към живота на артистите в настоящите условия – репетициите на сцената в операта и един час подготовка на сцената на Доходното здание преди представление, придвижването на апаратура и костюми, липсата на сигурност в работния процес. Междувременно директорът на операта изрази гордостта си от професионализма на всички звена – балет, хор, оркестър, както и радостта си от колегиалното отношение на директора на Драматичния театър. Съвместното съжителство на тези две културни институции – опера и театър, на една сцена вместо да всява напрежение, изгражда стабилна връзка, защото целта на културата е да обединява", посочва в свой пост във Фейсбук от 19 февруари Иван Белчев.
Справка в сайта на РИОСВ – Русе, сочи, че инвестиционното намерение на Държавната опера за ремонт не подлежи на оценка за въздействието върху околната среда.
Инвестиционният проект предвижда цялостна реконструкция на сцената и свързаните с нея помещения, възстановяване на прекъснатата електро и комуникационни връзки, внедряване на съвременни климатични и вентилационни инсталации, доставка и монтаж на електрохидравлична товарна платформа. На основен ремонт подлежат оркестрината, горната сценична механизация, сцената, осветителната и озвучителната кабина, коридори, фоайета, гримьорни.
Какво по-точно е правено досега по сградата след пожара?
- Изпълнени са строително-монтажни работи за постоянен покрив над сцената и възстановяване на първоначалния му архитектурен образ от фирма „Евро-Билд“ ЕООД за 249 486 лв. без ДДС.
- Изготвен е технически инвестиционен проект за реконструкция, ремонт и техническо обезпечаване на операта от фирма „Проджект Планинг енд Мениджмънт“ ООД за 167 000 лева.
- С договор от октомври месец миналата година е възложено на фирма „Т И М Билдинг Кънстракшън Къмпани“ ООД срещу 143 923 лв. да изпълни вертикално планиране за благоустрояване и отводняване на прилежащи улици, площад и двор около сградата.
- Пак по договор от месец октомври 2023 г. „НСК София“ има задачата срещу 397 215 лв. да укрепи земната основа в североизточния и югозападния ъгъл на операта.
Още от Русе:
Откриват консулство на Република Молдова в Русе
Температурен рекорд за сезона е отчетен в Русе
Саботаж? Пейки, тревички и дървета в центъра на Русе осъмнаха заледени заради поливане