Русе е първата област в страната, в която е извършено мащабно проучване на тема "Употреба на психоактивни вещества" сред ученици от пети до 11-и клас. Проучването обхваща 5421 деца от 48 училища в региона, както и 4592 родители. Това е второ подобно проучване, като резултатите от предишното бяха обявени в началото на миналата година, съобщи началникът на Регионалното управление на образованието в крайдунавския град Росица Георгиева, предаде БТА.
Още: Кметът на Русе за тир-паркинга на "Дунав мост": Камион не е спиран и не е каран да плаща
Още: 21 години от трагичната загуба на офицерски кандидат Антон Петров отбелязаха в Русе
Анкетата е част от инициативата "Заедно да спасим децата и Русе от дрогата", като идеен инициатор е журналистът Румен Николаев. "Проблемът е твърде наболял за нашето общество. Трудно говорим за болката и за нашите деца, които са застрашени да се превърнат в лесна жертва на разпространението и употребата на наркотици. Решихме всеки ден непрекъснато да говорим с деца и родители за проблемите. Инвестицията, която правим с тази инициатива, е вечна", каза Георгиева в присъствието на представители на институции, заинтересовани от проблема.
Част от резултатите от проучването
Още: Актуалните и опасни наркотици: Говори Стефан Бакалов от Агенция "Митници"
Таня Тончева от Регионалната здравна инспекция в Русе представи резултатите от проучването. То има за цел да изгради адекватна оценка за навиците, достъпността и честотата в употребата сред младежите на психоактивни вещества. Тончева обясни, че през ноември миналата година са раздадени анонимни анкетни карти на 5421 ученици на възраст между 11 и 17 години от 48 училища в област Русе и на 4592 родители на учениците, участващи в проучването.
Още: Кметът на Русе посрещна коледари в Коледното градче на общината
Още: Община Русе извършва цялостен ремонт на басейна в спортното училище
На въпрос "Чували ли сте или не сте чували за ваши връстници, които употребяват наркотици?" 42,33 процента от децата отговарят положително. Други 57,66 на сто заявяват, че нямат в обкръжението си близки или познати, които да показват този вид рисково поведение.
На въпрос "През последните 12 месеца употребявали ли сте редовно наркотични вещества?" 147 ученици - или 2,71 процента, са отговорили, че употребяват редовно марихуана, 53 ученици (0,97 процента) амфетамини, 57 ученици (1,05 на сто) екстази, а 58 ученици (1,07 процента) опиати. Други 122 ученици (2,25 на сто) са отговорили, че употребяват "други" наркотични вещества.
Още: Кметът на Русе откри изградения пешеходен мост на езерото в Лесопарк „Липник“
Още: Обявиха кога се възстановява движението в двете посоки по "Дунав мост" при Русе
На въпрос "Употребявали ли сте някога през живота си наркотични вещества? Посочете веществото или веществата?" 226 ученици (4,16%) са отговорили, че са употребявали някога марихуана, 49 ученици (0,9%) - амфетамини, 47 ученици (0,86%) - екстази, 40 ученици (0,73%) - опиати, а 74 ученици (1,36%) са отговорили "други".
Още: Турските власти иззеха 109 кг кокаин в Одрин (ВИДЕО)
Още: Община Русе ще подпомогне изграждането на асансьор за хора с увреждания
Още: Над 4000 зрители съпреживяха традиционното Коледно надиграване в Русе
Проучването показва, че общо 8,04 процента от учениците са употребявали някога наркотични вещества.
Изводи
"Основният извод и от двете проучвания може да се изведе от наблюдението, че голям процент от учениците от пети до 11-и клас не смятат темата за наркотичните вещества за чужда. Каналите им за информация са различни, но в повечето случаи прави впечатление твърдението, че имат преки наблюдения върху случващите се процеси. Процентът на признаващите, че са употребявали някога наркотици остава устойчив и тази година.“
По думите на Тончева е радостен резултатът, че 62,37 процента от родителите заявяват, че имат желание да се включат в инициативи, насочени към превенцията на употребата на наркотици.