Двоен ръст на пожарите в сухи треви и стърнища в Русе и областта е регистриран от 1 януари до 9 септември 2024 г. спрямо същия период на миналата година. Това съобщи директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в крайдунавския град комисар Светослав Войчев.
Причините
Той уточни, че през тази година този вид произшествия са 257, а през 2023 г. - 128. Основните причини за тях предимно са човешки грешки и високите температури през лятото, предаде БТА.
Още: Джартов: Два пожара в Рила пламнаха отново, единият е овладян
Сигналите
Общо на 1014 сигнала са реагирали русенските огнеборци през първите девет месеца за тази година, а през миналата - 924. По-големите пожари са край квартал "Средна кула", където е изгоряла иглолистна и смесена гора на площ от 85 декара в местността Стълпище край село Мечка, където е изгоряла 10 декара широколистна гора и в района на вилна зона "Девети километър" край Русе с изгорели 2,5 декара широколистна гора и изоставени дворни места.
"И трите пожара са вследствие на небрежност и човешки грешки. Има подобни примери и от вчера, когато заради горене на суха растителност в двор се е запалила и изгоряла покривна конструкция от 50 кв. метра и домашно имущество на вила в района на „Девети километър“. От една страна в покрайнините на града нараства урбанизацията, но от друга - продължава да има изоставени дворове, в които се пали суха растителност“, коментира комисар Войчев.
Гасенето
Още: Арестуваха я: 44-годишна гъркиня палила пожари, за да флиртува с огнеборците
Той добави, че в гасенето на пожари се включват все по-добре и доброволните формирования. „Качеството е много по-добро. Преминали са обучения, идват с оборудване. Общините осъзнават своята роля и много помагат в това отношение, като в Русе дори се провежда конкурс за доброволци“, каза още комисар Войчев.
Той отчете, че се работи много и по превенцията на пожарите. Заедно с представители на полицията са обходени над 50 населени места, където се провеждат информационно-разяснителни кампании. Извършват се съвместни проверки и с Регионалната дирекция по горите и земеделски производители. Търсят се възможности за финасиране за оборудване и дрон, с който да се следи по-добре обстановката, най-вече в по-трудно достъпни места.
Главен инспектор Георги Георгиев от сектор „Превантивна дейност и превантивен контрол“ в РДПБЗН – Русе съобщи, че през тази година са връчени 44 акта за установяване на административни нарушения, спрямо 23 за миналата година. Те са главно за нарушени разпоредби и палене на растителност в земеделски земи и частни дворове.
„Основните проблеми, които срещаме, са непроходимостта и водоснабдяването в районите на пожарите“, отчете началникът на сектор „Пожарогасителна и спасителна дейност“ в РДПБЗН – Русе главен инспектор Веселин Марков. Той уточни, че загиналите при пожари в региона през тази и през миналата година са по трима.
Още: В Пролетарск отмениха празника на града, жителите не могат да дишат от дима от нефтобазата (ВИДЕО)
Комисар Войчев съобщи и подробности за събитийната програма на РДПБЗН-Русе за традиционната Седмица на пожарната безопасност. Тя включва множество инициативи, сред които ден на отворени врати на 12 септември във всички шест районни служби, изложба от конкурси за детски рисунки, демонстрация на пожарна и аварийно-спасителна техника, прием на граждани в Музея на пожарното дело, срещи с доброволци и ветерани, открити телефонни линии, приемни за граждани и т.н.
Традиционната тържествена церемония, по случай професионалния празник на българските пожарникари и спасители 14 септември, предстои на 13 септември петък от 11:00 часа пред сградата на Първа РСПБЗН в Русе, на бул. „Трети март“ 23.
За първия учебен ден, 16 септември, от 10:30 до 14:00 часа на пл. „Княз Александър Батенберг“ в Русе служителите на дирекцията организират атрактивни демонстрации с пожарна и спасителна техника, оборудване и защитни средства.
Сериозен ръст на пожарите в Гърция: С 50% са повече от миналата година