Златанова отказа на ромски организации, искащи етническо министерство

10 декември 2013, 17:11 часа • 21857 | прочитания

Вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова се срещна с 30 представители на ромски организации, напуснали Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси (НССЕИВ) на 8 април 2013 г., съобщиха от правителствената пресслужба, предаде БГНЕС.

Още: "Абсурдни лъжи": Радан Кънев опроверга твърдения на "Възраждане", че ЕС ще взима спестяванията на хората

Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград

На срещата представителите на ромските организации изразиха неудовлетворение от диалога с изпълнителната власт.

В качеството си на председател на НССЕИВ Зинаида Златанова изрази готовност за подобряване на комуникацията между правителството и ромските организации. Заместник министър-председателят призова представителите на ромските организации да възстановят участието си в НССЕИВ, като се ангажира на всяко от заседанията да присъстват и министри, в чийто ресори попадат основните проблеми на етническите и уязвимите групи.

Зинаида Златанова подчерта, че държавите-членки на Европейския съюз са приели първия правен инструмент на Общността за приобщаване на ромите, който предвижда осигуряване на достъп на ромите до образование, заетост, здравеопазване и жилищно настаняване.

Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета

Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията

С мотива, че именно всеки от министрите познава най-добре проблемите на етническите общности в сферата, за която отговаря, вицепремиерът не прие предложението на няколко от ромските организации за създаване на Министерство на етническите въпроси или друга самостоятелна административна структура. Заместник министър-председателят подчерта, че мястото за уреждане на всички въпроси, касаещи етническите групи у нас, е НССЕИВ и подчерта, че не следва да се прави разделение на Съвета на един – по етнически въпроси и на втори – по ромските въпроси.

Вицепремиерът и министър на правосъдието припомни, че в Споразумението за партньорство за следващия програмен период са предвидени инструменти, които да подпомогнат финансирането на проекти, свързани с разрешаване на въпроси на различните етноси, както и на уязвими групи.

Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването

Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес