България все повече се доближава до своето ново редовно правителство №105 в историята с министър-председател Росен Желязков, след като номинираният за поста от ГЕРБ-СДС прие от държавния глава Румен Радев първия проучвателен мандат за съставяне на кабинет и го върна веднага изпълнен с папка с поименен проектосъстав на министри и структура.
На символична церемония в президентската институция и в отсъствието на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, номинирания за премиер Росен Желязков потвърди пред Радев, че ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-Доган ще управляват страната. Очаква се още утре предложените състав и структура на министри да влязат извънредно в дневния ред на парламента за гласуване.
Кой кой е в кабинета "Желязков вижте в този материал.
"Българите твърде дълго чакат редовно правителство. Затова предоставих досататъчно време на вас и потенциалните партньори да прегледате опциите. За управлението не е важно да е просто редовно, а трябва да е компетентно, отговорно и да е подчинено на обществени интерес", обърна се президента Радев към Желязков.
Още: ПП-ДБ единни срещу кабинета Желязков. ИТН доволни, че изолирали Пеевски и не дали нищо на Доган
"Нашата парламентарна група и партньорите, с които проведохме трудни, но отговорни консултации, оценяваме времето, което ни предоставихте в търсенето на една по-голяма легитимност. Давайки си ясна сметка за това, че от избори на избори, които не произвеждат власт, нищо добро не се случва през последните години. Нашите консултации бяха насочени към по-широко съгласие и близо два месеца направихме големи усилия ежедневно, ежечасно, понякога и в късните часове, да постигнем необходимите компромиси за националноотговорно управление", каза номинираният за премиер. Той благодари на "Демократична България" за участието в разговорите и за "политическата смелост", която са проявили, но която не се е увенчала с включването им в коалиционното споразумение.
Снимка: БГНЕС
Саможертви и компромиси
По думите на Желязков големият компромис, който ГЕРБ-СДС са направили, е отсъствието на Борисов като номинация за министър-председател и остро разкритикува отново формулата за равноотдалечен премиер, каквато бе предлагана от ПП-ДБ. "Задачата на правителството е да търси широко съгласие и междуинституционално партньорство, защото няма силна власт в страната, ако останалите са слаби. Ще търсим сътрудничество и със вас, господин президент", обърна се Желязков и към Радев.
И още - до един месец ще бъде представена управленска и законодателна програма, за която от ГЕРБ се надяват да получат обществена подкрепа.
Още: Самоубийство ли е участието на "Има такъв народ" и БСП в коалиция с ГЕРБ? (ВИДЕО)
Ето и пълният състав на проектокабинета на четворната коалиция. Той ще има премиер и трима вицепремиери:
- Росен Желязков (ГЕРБ) - министър-председател;
- Атанас Зафиров (БСП) - вицепремиер и министър без портфейл;
- Томислав Дончев (ГЕРБ) - вицепремиер и министър на иновациите и растежа;
- Гроздан Караджов (ИТН) - вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията;
Още 16 министри влизат в състава на кабинета "Желязков":
- Даниел Митов (ГЕРБ) - министър на вътрешните работи;
- Теменужка Петкова (ГЕРБ) - министър на финансите;
- Георги Георгиев (ГЕРБ) - министър на правосъдието;
- Георг Георгиев (ГЕРБ) - министър на външните работи;
- Красимир Вълчев (ГЕРБ) - министър на образованието и науката;
- Жечо Станков (ГЕРБ) - министър на енергетиката;
- Мирослав Боршош (ГЕРБ) - министър на туризма;
- Атанас Запрянов (служебен министър, предложен от ГЕРБ) - министър на отбраната;
- Валентин Мундров (служебен министър, предложен от ГЕРБ) - министър на електронното управление;
- Георги Тахов (служебен министър, предложен от ГЕРБ) - министър на земеделието и храните;
- Петър Дилов ("Има такъв народ") - министър на икономиката и индустрията;
- Мариан Бачев ("Има такъв народ") - министър на културата;
- Силви Кирилов ("Има такъв народ") - министър на здравеопазването;
- Борислав Гуцанов (БСП) - министър на труда и социалната политика;
- Иван Иванов (БСП) - министър на регионалното развитие и благоустройство;
- Манол Генов (БСП) - министър на околната среда и водите;
- Иван Пешев (БСП) - министър на младежта и спорта.
Още: Финале гранде или фиаско: Любомир Стефанов за преговорите за правителство (ВИДЕО)
Припомняме, че преговорите за съставяне на правителството на Желязков приклчиха буквално часове преди да бъде връчен първия мандат и точно 80 дни след последните предсрочни парламентарни избори. Официално обявената формула е, че към споразумението за общо управление, което ще подпишат ГЕРБ-СДС, БСП и "Има такъв народ", ще има и допълнително Приложение, което ще бъде подписано от представители на "Алианса за права и свободи" на Ахмед Доган. По този начин се оформя и парламентарното мнозинство от 126 депутати, което ще подкрепи кабинета и в пленарна зала - очакванията са това да се случи още в четвъртък, 16 януари.
Как се стигна дотук?
Дългите преговори на практика завършиха с прессъобщението, изпратено от "Демокрация, права и свободи" - ДПС, с което те обявиха своята своята подкрепа и с "подписването на Приложение като част от Споразумението за парламентарно мнозинство за изпълнение на управленска програма". Далеч преди това обаче мандатоносителя проведе редица неформални и формални разговори за управление в последните седмици. В първата фаза ГЕРБ преговаряше за правителство с "Демократична България", БСП и ИТН. ДБ участваше самостоятелно, а коалиционният ѝ партньор "Продължаваме промяната" отказа, макар да даваше знаци, че е възможно да даде подкрепа, ако в споразумението за управление залегнат исканията за т.нар. санитарен кордон около санкционирания за мащабна корупция лидер на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски, блокиране на процедурата по избор на нов главен прокурор и приемане на механизъм за избор на членове на държавните регулатори.
На 5 януари обаче ГЕРБ обяви, че спира преговорите с "Демократична България", с аргумента, че формацията не приема кандидатурата на Росен Желязков за премиер. По-късно стана ясно обаче, че вследствие на новата политическа ситуация от предварителните текстове са отпаднали законопроектите, свързани със създаването на санитарния кордон около Пеевски.
Снимка: БГНЕС
Седмица по-късно като четвърти участник в преговорите беше оповестена групата на ДПС-ДПС. Неофициално се заговори за проектосъстава на Министерския съвет, а в началото на тази седмица преговорите за момент забуксуваха, заради непотвърдени искания от страна на хората на Доган за смяна на министри и дори заявка за включване на техни министри и областни управители. Причината - АПС искат гаранции, че управлението няма да е зависимо от Пеевски. Неофициално обаче от ГЕРБ са отклонили заявките.
Още: "Никога няма да се коалирам с Борисов": Интернет припомни обещания на Слави Трифонов (ВИДЕО)
ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН имат общо 107 гласа, с 14 по-малко от необходимото мнозинство за прокарване на правителство и управленски решения. С ДПС-ДПС гласовете стават 126, макар анализатори да изтъкват, че евентуално решение на Конституционния съд за влизане на партия "Величие" в парламента ще намали тежестта на управленското мнозинство - по ирония на съдбата вероятно на 120-121 депутати.