Темата за видеообръщение на украинския президент Володимир Зеленски ще бъде обсъдена на Председателски съвет. Такова обръщение няма да има на първото заседание на новия парламент. Това стана ясно след консултациите между партиите в 48-то Народно събрание, на които беше обсъденво дали украинският президент Володомири Зеленски ще направи видеообръщение към новите депутати. Срещата бе инициирана от ГЕРБ, като това е втората тема за обсъждане между парламентарно представените сили. Първият въпрос, който дискутираха в 48-ия парламент, бе поканата към руския посланик Елеонора Митрофанова. Заради спора по поканата към посланика се стигна до две неформални срещи и в крайна сметка решиха Митрофанова и колегата й от Беларус да не бъдат канени на първото заседание на новата легислатура.
"Обсъдиха се всички възможности. Взе се решение това да стане след решение на Председателския съвет. Ние бяхме за г-н Зеленски да говори пред българския парламент и за нас беше важно днес да се стигне до решение кога точно да се случи. Нямаше несъгласни", каза още Сезгин Мехмед от ДПС.
ОЩЕ: Консултациите за Зеленски: ГЕРБ ще мие срама, ДПС се радва на твърдото евроатлантическо мнозинство
Екатерина Захариева от ГЕРБ добави, че за съжаление не е било постигнато решение да бъде поканен Зеленски на първия ден на парламента. От ГЕРБ не са чули аргументи защо това не трябва да се случва.
"Ако бяхме поканили президента Зеленски на първото заседание, щеше да покаже ангажираността и отговорността на българския парламент към сериозната геополитическа ситуация, към войната и средата, която ни заобикаля. Разбира се и към проблемите, които са се стоварили върху България като високата инфлация ,високите цени на електроенергията, високите цени на горивата. "Демократична България" и "Продължаваме промяната" нямаха сериозни аргументи защо да не поканим президента Зеленски да се обърне към българския парламент на първото заседание", добави Даниел Митов. Той напомни, че от ГЕРБ са отправили покана към "Демократична България" заедно да внесат предложението за военна помощ, но не са получили отговор.
Георг Георгиев смята пък, че аргументите са били същите като тези, заради които не е допуснат външният министър на Украйна Дмитро Кулеба в пленарна зала.
ГЕРБ се интересува от темите, по които БСП инициира разговори, като инфлацията, цените, но те отчитат, че това все пак, че Нинова и левите бюджети на Асен Василев са ни докарали до това положение. Според ГЕРБ най-важното е, че в момента тече политически разговор между отделните партии.
От своя страна Надежда Йорданова каза, че "Демократична България" многократно е настоявала да се покани Зеленски да направи изказване пред българския парламент.
"Също така към България многократно е отправяно искане да предостави военна помощ. За това "Демократична България" още в първия ден ще внесе предложение в тази посока", каза Йорданова. Тя заяви, че въпросът за Зеленски е бил внимателно обсъден, но най-добрият начин е тази възможност да бъде след конституиране на Народното събрание.
Никола Минчев от "Продължаваме промяната" каза, че желаят да бъде изслушан Зеленски, но считат, че първото тържествено заседание не е подходящото време той да бъде чут.
"Това, което се разбрахме е на първия председателски съвет, който ще има в 48-ия парламент, там ще обсъдим въпроса. Мисля, че има мнозинство това да се случи", каза още той. За военната помощ за Украйна Минчев добави, че вече са заявили, че ще подкрепят такива предложения.