Парламентарната здравна комисия подкрепи предсрочното отстраняване на управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) проф. Камен Плочев. 11 от членовете на комисията гласуваха „За“, а 7 бяха „Против“, предаде агенция "Фокус".
Комисията по здравеопазване заседава извънредно днес с една единствена точка, която беше за обсъждане на постъпило в Комисията писмо на 12 юни 2018 г. от председателя на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса в изпълнение на решение на Надзорния съвет на НЗОК от 8 юни 2018 г.
По закон предсрочно прекратяване на мандата на управителя на НЗОК става с решение на Народното събрание като един от текстовете, за да стане това, е и обективна невъзможност да изпълнява задълженията си като управител за срок, по-дълъг от три месеца.
Припомняме, че в края на май Камен Плочев поиска да се оттегли от поста си, като се позова на член в Закона за здравето, според който ако три месеца не може да изпълнява задълженията си поради заболяване, може да подаде оставката си и да напусне. Миналата седмица Надзорният съвет на Касата реши да изпрати писмото на Плочев до парламента и да остави на народните представители да решат дали той да бъде освободен.
Народните представители избраха проф. д-р Камен Плочев за управител на НЗОК през юли 2017 г. 205 депутати гласуваха „за“, а 1 се въздържа. Проф. Плочев беше единственият кандидат за поста. Кандидатурата му беше предложена от ПГ на ГЕРБ и „Обединени патриоти“. Изборът му се случи след като през юни 2017 г. предишният управител на НЗОК д-р Глинка Комитов депозира в деловодството на Народното събрание оставката си, без да посочи мотивите си. През февруари 2018 година проф. Камен Плочев заяви, че му е била отправена заплаха да подаде оставка. „Кой ми е поставил заплахата и кой му е казал да ми я каже, позволете ми да го спестя“, коментира тогава проф. Плочев. Малко по-късно той излезе в болничен.
Проф. Плочев има 38 години професионален опит в системата на здравеопазването, част от които в сферата на управлението. Той е завършил висшето си образование в Медицинска академия - София. Има присъдена научна степен "Доктор на науките" по научна специалност "Инфекциозни болести" от ВМА, а през 2012 г. му е присъдена академична длъжност "Професор". Има следдипломна квалификация по "Здравен мениджмънт". Владее английски и руски език.