”В момента Божков, с право или не, се държи не като обвиняем, а като обвинител. Той обвинява поименно депутати и министър. Той сътрудничи в момента на Следствието. Разказва и помества доказателства”. Това каза пред БНР журналистката Анна Заркова - автор на много книги за българския преход.
Още: Пеевски предлага да се създаде държавна хранителна верига магазини (ВИДЕО)
Още: Росен Желязков: Не бяхме готови за ЮНЕСКО, още през 2024 г. МВнР са били против
Според журналистката Божков посочва пътища и магистрали, по които разследващите могат да вървят. "Разследванията касаят корупционните схеми и предполагат издаване на присъди по високите върхове на властта", заяви Заркова и добави, че няма недосегаеми, а има недосегнати.
"Отдавна стана традиция разследванията за мафията у нас да текат по телевизиите под формата на някакви многосерийни филми", смята тя. Журналистката определи разкритията на обвиняемия бизнесмен Васил Божков като част от този сериал:
"Ако приемем, че наказателното преследване срещу бизнесмена Божков - с неговите рекордни 18 обвинения - не е просто поредната серия от сериала "Богатите също плачат", а заслужава отделен сериал, можем да го наречем, примерно "Подигравка с властта" или "Презрение към властта", коментира Заркова.
Още: ДСБ: Борисов се дистанцира от Желязков, не подкрепи бюджета (ВИДЕО)
Още: Желязков разкри детайли от разговора си със Зеленски и обяви: "Европа без САЩ е слаба"
Журналистката изказа съмнение, че главният прокурор като казва, че е гледал сериала "Божков", вероятно има предвид, че вече е гледал "сериите с Цветан Василев от същия сериал", но това са различни сериали:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Андрей Цеков предупреди за рискове за санирането (ВИДЕО)
Още: ДБ за Бюджет 2025: "Антиреформаторски и на най-голямото харчене"
"Сериалът "Божков" и сериалът "Цветан Василев" показват плачевното състояние на държавата ни. Много зависи какъв ще е реалният им финал".
По думите ѝ подигравката, която си позволява Васил Божков с властта, напомня на напълно сринатото доверие в институциите в държавата:
"Затова изходът от сериала е важен, защото или ще укрепи доверието в българските институции, или ще срине това доверие съвсем", категорична беше Заркова.
Още: Асен Василев: Старите схеми за крадене се връщат на стероиди (ВИДЕО)
Още: ДБ: Провалът на срещата на ЮНЕСКО в София е по политически причини. Кой ще поеме отговорност?
Тя прогнозира продължителност на сериала "Божков", въпреки че се внушава на обществото да не му се обръща внимание, защото бизнесменът е обвиняем, но според нея има вероятност в бъдеще той да се окаже и "доказано невинен", каквито се оказаха много бизнесмени, депутати и министри.