В Министерството на външните работи бе извикана на среща извънредният и пълномощен посланик на Република Северна Македония в София. Повод за реакцията са скорошни публични коментари на политици от съседната държава и разпространени от тях неверни твърдения по отношение на Република България, се казва в изявление на МВнР.
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Припомняме, че вчера президентът на РСМ Стево Пендаровски отново заговори за признаването на „македонско малцинство“ у нас. В интервю за ТВ Сител, цитирано от БТА, той поясни репликата си, че ако ВМРО-ДПМНЕ успее да накара България да промени конституцията си, за да впише в нея "македонското малцинство в страната", той ще стане член на ВМРО-ДПМНЕ. "Пречи ми, когато някой с години лъже хората. Излиза, че "тези са неспособни, а ние не само, че ще променим преговорната рамка, но и ще включим македонците в българската конституция", каза Пендаровски.
Още: Пендаровски пак спомена "македонско малцинство": Джамбазки се ядоса
„МВнР категорично възразява срещу опита за поредно въвличане на България и двустранните ни отношения във вътрешнополитическия дебат в Република Северна Македония, включително в контекста на настоящата предизборна кампания. България последователно поддържа конструктивен тон и се въздържа от коментари по постоянните провокации в публичното пространство на Северна Македония. Прави това с разбирането, че е необходимо осигуряването на конструктивна среда за нормалното протичане на изборния процес и среда на обществено спокойствие, за да могат да се реализират необходимите реформи“, се казва в позиция на външното ни министерство.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Македонците си искат президента: Хиляди се подписаха за кандидатурата на Пендаровски
От МВнР призовават политическия елит в Северна Македония да проявява необходимата политическа зрялост, да даде конструктивен принос за изпълнение на поетите политически ангажименти в рамките на компромиса от 2022 г. и стриктно да съблюдава Договора за добросъседство от 2017 г. „Това е единствената възможност за постигане на реален напредък в процеса на европейска интеграция на страната в полза на нейните граждани“, категорични са от външно министерство.
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: "До нови избори": Република Северна Македония отлага вписването на българите в Конституцията си