Кметицата на столичния район "Красно село" Росина Станиславова е отстранена от длъжност. Това реши на късно заседание Общинската избирателна комисия Столична. Тя ще има 7-дневен срок да обжалва пред Административен съд-София-град, предаде 24 часа.
Причината за решението на ОИК-Столична община е, че Върховният административен съд я осъди окончателно за конфликт на интереси. Според закона правомощията на Станиславова като районен кмет трябва да бъдат прекратени, а Столичният общински съвет да избере на нейно място някой от заместниците ѝ (Николай Веселинов, Веселин Кирев или Албена Белянова), който да ръководи района до местните избори през есента.
"Съгласно чл.80, ал.1 от ЗПКОНПИ, установяването на конфликт на интереси с влязъл в сила акт е основание за освобождаване на длъжност, освен когато в КРБ е предвидено друго", пише в решението си ОИК - Столична.
Станиславова подаде молба за допълване на съдебното решение, като се позовава на съответни членове в КПК и НПК. Причината е, че в хода на решението на Върховния административен съд не са разгледани няколко казуса. Един от тях е, че според европейското законодателство няма конфликт на интереси, а магистратите не са се произнесли по този казус. Тази молба е пречка за процедурата по отстраняването ѝ като районен кмет, обясниха преди дни от нейната администрация. "Съгласно чл. 459, ал. 4 от Изборния кодекс, жалбата не спира изпълнението на решението, освен ако съдът постанови друго", обаче е решението на ОИК.
Конфликтът на интереси, потвърден от съда, бе установен от КПКОНПИ преди две години. Причината е, че в качеството си на кмет Станиславова е сключила договор с дъщеря си. Стойността на договора е 284,28 лв. Отделно КПКОНПИ я глоби с 15 000 лв., защото сама се е назначила за ръководител на европейски проект и е получила сумата от 9981,46 лв. по програма "Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания". Още тогава от “Демократична България” оттеглиха доверието си от Станиславова и поискаха тя да върне парите. А след отказа ѝ да го направи ДБ дариха сумата, взета от кметицата. По това дело обаче все още няма окончателно решение на магистратите.
В края на 2021 г. започна проверка на КПКОНПИ и по сигнали за пътни ремонти, при които е искано към длъжностно лице в общината да бъдат връщани пари. Тези материали обаче бяха предадени на специализираната прокуратура за разследване.