Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заплатите от 12-14 000 лв. в ДКК са по закон: Никола Стоянов за рокадите

29 август 2023, 11:52 часа • 2909 прочитания

Нямаше нито един мотив защо се сменя ръководството на Държавната консолидационна компания (ДКК). Обявените 20 000 лева за представителни разходи са изхарчени от бивш директор на „Ел Би Булгарикум” през декември, когото аз лично уволних през февруари. Сега се казва, че все едно някой от ДКК е изхарчил парите. Това заяви бившият министър на икономиката Никола Стоянов в ефира на Нова нюз.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

ОЩЕ: Министърът на икономиката смени ръководството на ДКК и намали заплатите с 50%

Според него обявените причини за смяна на ръководството на ДКК е популизъм – обявените заплати от 12 до 14 000 лева са по закон. „Сега има парламентарно мнозинство, може да променят заплатите, които се определят със закон”, каза Стоянов. Той поясни, че има законова формула, която определя това ниво на възнаграждение.

По думите на Стоянов единствената държавна млекопреработвателна компания „Ел Би Булгарикум” за пръв път през м.г. е била на плюс от дейността си в страната, досега разходите са покривани от парите от Япония. Припомняме, след като бившият директор на компанията свали цените на млечните продукти, той бе сменен.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Относно дейността на „Ел Би Булгарикум” Стоянов каза, че частни компании произвеждат млечни продукти, но държавната компания съхранява банката с бактерията Lactobacillus bulgaricus (Лактобацилус булгарикус), която е в основата на българското кисело мляко. Държавната млекопреработвателна компания държи правата и раздава лицензите на предприятията по света, които се захващат да произвеждат здравословното кисело мляко, поясни той.

ОЩЕ: Шефът на „Ел Би Булгарикум“ обеща сирене за 12 лв. и кашкавал за 15 лв. в магазините

„Всички дружества на ДКК са на печалба за м.г. Бяха дадени примери – Институтът по маркетинг отдава под наем площи”, каза Стоянов. Той поясни, че консолидираният отчет на Държавната консолидационна компания (ДКК) за 2021 г. не е приет, защото одиторът е отказал да го подпише. „Това е същият одитор, който е бил през 2018-2019 г., когато тези 600 млн. лева за язовири са се харчили – за ремонт на 400 язовира, както и за правителствен комплекс, за който се тегли голям кредит от ББР. Одиторката е същата през тези години, според нейното становище няма достатъчно информация. Съдът вече е назначил друг одитор”, обясни Стоянов.

Стоянов каза, че има рокади и в други сектори на икономиката. „Директорът на Национална компания „Индустриални зони” също бе освободен, отново без причина. Използват се летните месеци, може би. Сменят се едни хора, избрани с конкурс, с хора, избрани без конкурс”, допълни бившият министър на икономиката.

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

ОЩЕ: ДКК с нов удар по бившия шеф на ВМЗ, разкриха и "смущаващ договор" за 6 млн. лв.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес