Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Зам.-министърът на правосъдието: Законодателство тип "Магнитски" е нужно

31 май 2022, 10:33 часа • 791 прочитания

Касае се за една доста сложна материя, за да може да се изготви законопроект, който да отговаря на Конституцията и европейското законодателство. Несъмнено е мнението на работната група, че такова законодателство е нужно, защото има опасност за финансовата и икономическа система на държавата. Това каза пред БНР зам.-министърът на правосъдието Борислав Ганчев за работата по българския проект на законодателство тип "Магнитски".

"Основната цел е да запазим тези лица, които контактуват с лицата в списъците и техните дружества. Ефектът би бил върху техните конрагенти, върху лицата, с които те контактуват. Основната цел е не да включим някой в някой списък или да го посочим", каза той.

На въпрос ще се преосмисли ли изработването на специален закон на фона на критиките след изтичането на вариант на закон тип "Магнитски", Борислав Ганчев заяви: "Генерално има спор в работната група дали да бъде отделен закон или да бъде промяна в някой от действащите – например за КПКОНПИ или за мерките срещу изпирането на пари. Този спор е жив и би могло да се вземе друго разрешение".

Ганчев е "За" отделен закон, но уточни, че няма да се налага, ако в работната група надделее мнението за промени в действащото законодателство.

Зам.-министърът на правосъдието акцентира върху предвиждания съдебния контрол и подчерта, че "сравнението с някои крайни похвати от миналото е некоректно дори в този вариант на закона".

Запитан има ли саботаж от някого от работната група с оглед на изтеклата към медиите информация, Борислав Ганчев заяви: "Не мисля, че става въпрос за някакъв саботаж".

„В последните години броят на производствата по несъстоятелност се увеличават“, посочи той във връзка с подготвяните и в режим на обществено обсъждане изменения и допълнения на Търговския закон, касаещи производството по несъстоятелност.

"В момента производството по несъстоятелност масово се възприема като начин да не се изплатят задължения, начин да се преодолеят кредиторите, да започне да се работи с други, свързани дружества. Това не бива да е така. Производството по несъстоятелност на първо място трябва да дава възможност за този, който е тръгнал натам, да се възстанови. Ако не можем да го оздравим, да отиваме към тази несъстоятелност", каза зам.-правосъдният министър.

„Предвиждат се две групи промени - подобрява се рамката на несъстоятелността като изискване за включване в еврозоната и се транспонира директива, регламентираща способи за "съживяване" на длъжника за търговски живот преди достигане на несъстоятелност“, обясни Борислав Ганчев.

По думите му по-прозрачна процедура по несъстоятелност ще се отрази добре върху чуждестранните инвестиции. "Производство по несъстоятелност, което е прозрачно и бързо, дава конкретна перспектива на инвеститорите", смята той.

По отношение на гражданите за първи път се предвижда фигурата на предприемача – физическо лице, което се занимава със стопанска дейност.

„Със законовите промени се подобрява рамката на синдиците и се градират наказанията“, отбеляза още Ганчев.  

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес