Законопроектът на Пеевски вече е в Народното събрание

16 октомври 2013, 11:02 часа • 30847 | прочитания

Законопроектът, с който ще се регламентира дейността на офшорните компании у нас, вече е внесен в деловодството на Народното събрание.

Още: "Абсурдни лъжи": Радан Кънев опроверга твърдения на "Възраждане", че ЕС ще взима спестяванията на хората

Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград

Както стана ясно вчера, този законопроект е писан от председателя на Бюджетната комисия към Народното събрание Йордан Цонев и от медийния магнат Делян Пеевски, който, в качеството си на юрист, е работил специално върху собствеността на офшорки по отношение на медиите.

В сайта на Народното събрание все още не е качен пълният текст на законопроекта, но в своя блог Иван Бедров публикува текстовете. Според тях, офшорни компании няма да могат да притежават банки, застрахователни дружества, пенсионни компании, здравноосигурителни фондове, инвестиционни посредници, професионални спортни клубове, печатни и електронни медии, ЕРП-та, мобилни оператори, ВиК дружества.

Офшорки няма да имат право да стават концесионери, да участват в обществени поръчки, в приватизационни сделки, да поемат приоритетни инвестиционни проекти, да вземат сметосъбирането и сметоизвозването на дадена община, няма да имат право на лиценз за търговия със стоки за двойна употреба, които потенциално биха могли да бъдат използвани за военни цели.

Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета

Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията

Мерките обаче не са абсолютни, т.е. предвидени са изключения, при които офшорни компании все пак могат да упражняват права, които по принцип нямат. Кои са изключенията, при които офшорките няма да бъдат преследвани от закона?

- когато управителите, директорите или упълномощените лица удостоверят с официален документ, заверен и легализиран по съответния ред, че акциите на дружеството, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, се търгуват на регулиран пазар в Република България или друга държава-членка на Европейския съюз;

- когато дружеството, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, притежаващо лиценз за фонд за дялови инвестиции, инвестиционен фонд или друга подобна структура е част от икономическа група, чието дружество-майка е местно лице за данъчни цели на държава с която България има влязла в силаспогодба за избягване на двойното данъчно облагане(СИДДО) или влязло в сила Споразумение за обмен на информация;

- когато дружеството, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, е част от икономическа група, чието дружество-майка или дъщерно дружество е българско местно лице и неговите действителни собственици – физически лица са известни.

Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)

Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес