Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Захариева: В договора с Македония червени линии са общата история и отказът от претенции

07 юли 2017, 13:51 часа • 3761 прочитания

Надяваме се договорът за добросъседство с Македония да бъде подписан в началото на август. Това каза министърът на външните работи Екатерина Захариева пред журналисти във връзка с договора за добросъседство между Македония и България.

„Това е дълъг процес, започнал 2008 г.“, каза Захариева и поясни, че страните са преминали през 11 кръга преговори. „Тук, когато беше премиерът Заев, се проведоха преговори на високо ниво и се надяваме да бъде финализиран проектът на договор за приятелство и добросъседство след толкова години. Ние трябва да използваме тази възможност. Знаете, че ние винаги сме били отворени, в същото време не сме получавали такава реакция от страна на македонските правителства“, допълни Захариева.

Тя посочи, че още преди подписването на съвместната декларация от 1999 г. България е направила компромис във връзка с езика, на който е подписан документът. Министър Захариева посочи, че езиковата клауза е една и съща и тя няма да се променя. „Декларацията е публична можете да я прочетете. Договорът се подписва в два екземпляра на официалните езици. На български съгласно Конституцията и на македонски, съгласно Конституцията на Република Македония“, обясни министър Захариева.

"Посещението на премиера Заев тук, съгласието му да се почете паметта на цар Самуил на неговия паметник в София, поканата му към премиера Борисов да честват заедно Илинденско-Преображенското въстание - това са все първи стъпки. Нужни са много повече", допълни Захариева, цитирана от Фокус.

„Със сигурност, ако успеем на финалния кръг преговори да постигнем финално съгласие по проекта на споразумение, категорично България няма къде повече да прави компромис от компромиса, който е направила 1999 година”, заяви министър Захариева, визирайки декларацията, подписаната тогава между България и Македония.

„Текстът е следният: Подписана в София на 22.02.1999 г., в два екземпляра, всеки от които на официалните езици на двете страни – български, съгласно Конституцията на България и македонски, съгласно Конституцията на Македония. Двата текста имат еднаква сила”, заяви Захариева.

„Също така текста по отношение на общата история беше представен и това е една от другите червени линии. Третата е пак текст от декларацията от 1999 г. за въздържане и нищо от Конституцията на Македония не може да бъде използвано за претенции от нейна страна за малцинства в България и защита на правата на лица, които не са нейни граждани. Няма какво повече да добавя по този въпрос. Редица правителства са работили и много важно е, не само фактическото подписване, което безспорно е изключително важно, защото то е знак дали те наистина искат да променят отношението си”, заяви Захариева.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес