Българското председателство на Съвета на ЕС и ключовите теми от европейския дневен ред бяха във фокуса на срещата на вицепремиера Екатерина Захариева и австрийския федерален министър по европейските въпроси, културата, изкуството и медиите Гернот Блюмел.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Те разговаряха днес, в рамките на посещението на българския първи дипломат във Виена.
Захариева и Блюмел обсъдиха Брекзит, следващата Многогодишна финансова рамка на Съюза, темата с миграцията и опазването на външните граници на ЕС. „Благодаря на Австрия за заявената подкрепа за присъединяване на България към Шенгенското пространство. Страната ни отдавна е готова за членство в Шенген и ще разчитаме на вашата подкрепа и в бъдеще“, заяви Захариева пред министър Блюмел.
Българският министър отбеляза последователните усилия на правителството ни за приемането на България в „чакалнята на еврозоната“ . Имаме стабилен икономически ръст от 4%, безработицата е само 6%, допълни тя.
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
По време на срещата си Захариева и Блюмел изразиха задоволство от съвместната работа на България и Австрия по темата за европейската перспектива на Западните Балкани и общото виждане, че тя е единствената възможност за стабилност и просперитет в региона. Този основен приоритет Българското председателство ще бъде продължен от Австрия, която поема поста през втората половина на 2018г., увери от своя страна Гернот Блюмел.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
„Има осезаема позитивна тенденция по отношение на европейската перспектива на Западните Балкани“, отбеляза Екатерина Захариева. Тя допълни, че част от държавите са по-напреднали в този процес и посочи като пример Черна гора и Сърбия. Черна гора има сериозен напредък, отворила е 32 преговорни глави и временно е затворила три. Сърбия също напредва, като към момента е отворила 12 глави, като две от тях са временно затворени, допълни вицепремиерът. Захариева изрази надежда, че Албания и Република Македония могат да получат препоръка за започване на преговори през настоящата година.