Българското председателство на Съвета на ЕС и ключовите теми от европейския дневен ред бяха във фокуса на срещата на вицепремиера Екатерина Захариева и австрийския федерален министър по европейските въпроси, културата, изкуството и медиите Гернот Блюмел.
Още: Първан Симеонов: Позицията Борисов да е премиер не е била нищо повече от блъф
Още: Мехмед Дикме: Няма две ДПС-та, барутът е запален и още гори
Те разговаряха днес, в рамките на посещението на българския първи дипломат във Виена.
Захариева и Блюмел обсъдиха Брекзит, следващата Многогодишна финансова рамка на Съюза, темата с миграцията и опазването на външните граници на ЕС. „Благодаря на Австрия за заявената подкрепа за присъединяване на България към Шенгенското пространство. Страната ни отдавна е готова за членство в Шенген и ще разчитаме на вашата подкрепа и в бъдеще“, заяви Захариева пред министър Блюмел.
Българският министър отбеляза последователните усилия на правителството ни за приемането на България в „чакалнята на еврозоната“ . Имаме стабилен икономически ръст от 4%, безработицата е само 6%, допълни тя.
Още: ГЕРБ прекрати преговорите: Предложиха Борисов за премиер, ДБ не го искат
Още: Тестът на Кирил Петков е отрицателен за наркотици: Вярва ли му Делян Добрев?
По време на срещата си Захариева и Блюмел изразиха задоволство от съвместната работа на България и Австрия по темата за европейската перспектива на Западните Балкани и общото виждане, че тя е единствената възможност за стабилност и просперитет в региона. Този основен приоритет Българското председателство ще бъде продължен от Австрия, която поема поста през втората половина на 2018г., увери от своя страна Гернот Блюмел.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Не говорим за коалиция": БСП с детайли как вървят дискусиите с ГЕРБ, ДБ и ИТН
Още: Киселова обяви кога се очаква приемането на "удължителния" бюджет
„Има осезаема позитивна тенденция по отношение на европейската перспектива на Западните Балкани“, отбеляза Екатерина Захариева. Тя допълни, че част от държавите са по-напреднали в този процес и посочи като пример Черна гора и Сърбия. Черна гора има сериозен напредък, отворила е 32 преговорни глави и временно е затворила три. Сърбия също напредва, като към момента е отворила 12 глави, като две от тях са временно затворени, допълни вицепремиерът. Захариева изрази надежда, че Албания и Република Македония могат да получат препоръка за започване на преговори през настоящата година.