Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Захариева: Няма как да кажем "да" на преговори със Северна Македония за ЕС, и под външен натиск

05 ноември 2020, 08:38 часа • 5602 прочитания

Няма как на този етап да кажем "да" на започването на преговори на Северна Македония за членство в ЕС. Това каза външният министър Екатерина Захариева пред btv.

Аз го обявих и след Берлин, знаете, че България трайно и последователно подкрепя европейската перспектива на държавите от Западните Балкани в ЕС, но нашата подкрепа за Северна Македония никога не е била без условие и абсурдни твърдения чух преди малко, че едва сега сме показали това. Това не е вярно.  Още 2012г. пак имаше големи надежди за такива преговори, бях в екипа на президента Плевнелиев и много доборе си спомням срещата с еврокомисаря по разширяване. Същото заявихме и при председателството на ЕС - да това е наш приоритет, но условието е подписването на договор за приятелство, припомни тя.

Възможно ли е позицията на България да се промени следващата седмица заради външен натиск? "Не, категорична беше Захариева, заради външен натиск, много ясно сме заявявали тази позиция, няма как да променим позицията си", каза тя.

По думите й кабинетът е единен по въпроса за Македония, а тя е в постоянен контакт с премиера Бойко Борисов. "Всякакви спекулации, че някой нещо ще промени в последния момент, не отговарят на истината", посочи Захариева за позицията на България.

"Това е преговорна рамка и сега процесът е много видим в публичното пространство. Още миналата година през октомври имаше позиция на България. Некоректно е, че една ли не едва сега България е заявила претенциите си. Разбирам, е има хора, които се опитват да критикуват всичко, но по тази тема имам усещането, че имаме обединение. Националните интереси България по всички теми е защитавала и трябва да защитава. Националният ни интерес по отношение на европейската перспектива на страните от Западните Балкани е тези държави да извършват реформите си и да вървят по този път и да станат някой ден членове на ЕС, но към този момент България не е в състояние да одобри преговорната рамка за Северна Македония. От доста време сме поставили условията си. Хубаво е, че се подписа Договорът за добросъседство, но той трябва и да се изпълнява", коментира министърът.

"Ние имаме забележки към изпълнение на договора. Не е започната работа по промяна на учебниците за това, което сме се разбрали в комисията", подчерта още Захариева.

"Договорът се подписа 2017, но той влезе в сила 2018. Ние наблюдаваме изпълнението му от пролетта на 2018, имахме една комисия по искане на България. Но е ред сега на Скопие да я свика, те не са. Предполагам, че това е, защото от малко време те имат редовно правителство. Ние, въпреки спекулациите, нямаме никакви претенции по отношение на това как се определят техните граждани и техния език, но не може те да имат претенции за това как се определят българите, които живеят там. Не трябва те да се притесняват от това, че са българи и да се чувстват дискриминирани. Не признаването на историческата истина води след себе си доста сериозни проблеми в отношенията между двете страни. С Република Северна Македония имаме обща история. Скопие е подписал Договора, но сега се опитват да избягат от това. С държави като Гърция и Турция имаме споделена, но не обща история, за разлика от Македония", заяви тя.

"Притеснява ни не е само историята, а езика на омразата и претенциите за малцинства. Нашата теза е, че не отразяването на историческата действителност се отразява на настоящото", добави още Захариева.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес