Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възраждане пита: Подписана ли е смъртната присъда на българската енергийна независимост?

02 август 2021, 17:59 часа • 5295 прочитания

Основна линия в програмата на политическа партия Възраждане е българският национален интерес и запазването на националния ни суверенитет. Категорични сме, че страната ни може да има партньори, но не и да изпада в зависимости.

Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход

Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ

Енергийният и финансов суверенитет са изключително важни за страната ни, но към момента решения, взети от служебното правителство, ги застрашават. Припомняме, че преди по-малко от два месеца служебният министър Асен Василев подписа договора на България за присъединяване към еврозоната. Това решение, което е важно за поколения българи, беше взето без референдум и от служебен министър, зад който не стои партия и реално няма кой да поеме политическата отговорност за това.

През юли 2021 г. отново служебното правителство на Република България представи „Национален план за възстановяване и устойчивост на Република България“.

Видно от представения план е, че затварянето на трите големи въглищни топлоелектрически централи (ТЕЦ) в Маришкия басейн, ще е само след три години, ако бъдат изпълнени заложените мерки и проекти в последния вариант на Плана за възстановяване и устойчивост.

Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Отказвайки се от собствения ресурс за производство на електроенергия, служебното правителство на практика продължава плана за превръщането на България в енергиен роб на страни, които ще ни продават нефтени продукти, ядрено гориво, природен газ, водород и други енергийни източници.

Ние от Възраждане настояваме да се представи нов, преработен „Национален план за възстановяване и устойчивост на Република България“, като в него ясно е посочено запазване на минно-енергийния комплекс "Марица изток" чрез прилагане на чисти въглищни технологии (приложени в редица страни като Австралия, Австрия, Канада, Китай, Италия, Япония, Швеция, Русия, САЩ и др).

Чрез прилагането на чисти въглищни технологии, България ще запази:

• Съществената роля на въглищната електроенергия за икономическото развитие на страната;

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)

• Своята национална енергийна сигурност и независимост (въглищата все още осигуряват над 40% от общото производство на електроенергия);

• Икономическият мотор на област Стара Загора (Около 12 000 души са заети пряко в мините и ТЕЦ-овете, а общо около 120 000 са свързани с комплекса);

• И не на последно място – ниска цена на електроенергията за бита и промишлеността (средната цена на електроенергия в ЕС е по-скъпа с 2,5 пъти за бита и близо 1,5 пъти за промишлеността, отколкото в България).

Многократно енергийните експерти на Възраждане в свои позиции са изразявали мнение, че България ще една от най-засегнатите от прилагането на Зелената сделка (въглеродно-неутрална и кръгова икономика до 2050 г.) на ЕС, в част енергетика. Можем да отбележим, че това вече е факт, според представения през месец юли 2021 г. от служебното правителство на Република България „Национален план за възстановяване и устойчивост на Република България“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес