Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Въвеждат видеонаблюдение в данъчните складове

11 юли 2019, 17:30 часа • 4265 прочитания

Видеонаблюдение на входовете и изходите на данъчните складове и на уредите, които контролират или отчитат изведените количества, ще въведе Финансовото министерство. Това съобщи финансовият министър Владислав Горанов в Комисията за контрол над приходните агенции при обсъждане на мерките срещу контрабандата, предаде репортер на Actualno.com.

Всеки момент замислените нови мерки за засилване на контрола ще бъдат предложени за обществено обсъждане, уточни Горанов. Камерите са необходими, за да не се извършва манипулация на уредите и да не се извеждат количества, които не са регистрирани в системите на контрол. „Ще поставим изискване на лицензираните складодържатели тези камери да имат техническа възможност да разчитат цифрово номерата на цистерните и превозните средства“, коментира още Горанов.

Друга мярка срещу злоупотребите при търговия с горива и избягването на плащане на акциз и ДДС е свързана с т.нар. освободени от акциз крайни потребители. Например, става дума за освободен от акциз бензин, който се използва за производство на неакцизни стоки като разредители или кофражни масла. За тях ще се въведе контрол, подобен като този за данъчните складове. „Имаме подозрения, че под икономиеското обяснение, че видите ли с бензин се произвеждат разредители за химическата промишленост и други неакцизни стоки на основата на спирт или горива, бензини, въглеводороди, впоследствие не се превръщат в безакцизни стоки, а се използват за моторни горива, т.е. избягва се плащането на акциз, а защо не и на ДДС“, обясни Горанов. Той е категоричен, че при тези освободени от акциз крайни потребители ще бъде засилен контрола чрез въвеждането на изискване за поставяне на измервателни уреди и автоматично свързване с Агенция „Митници“.

Количествата произведени разредители или кофражни масла стигат за това, че можем да измажем кофражите на цяла Европа. Този рисков фактор искаме да преодолеем с вкарването на системи за автоматичeн контрол, които да са директно свързани със системите на Агенция „Митници“, добави Горанов.

По закон и данъчните, и митниците имат право да осъществяват контрол в данъчните складове, но по думите на финансовия министър няма гаранции, че човешкият фактор няма да сработи срещу интересите на държавата. Затова Финансовото ведомство ще въведе използването на автоматични технически средства за контрол, посочи още Горанов.

Според него от 3 до 6 месеца е оптимален срок лицензираните складодържатели да въведат въпросните технически средства. Новата техника задължително ще е за тяхна сметка и тази допълнителна тежест ще е в пъти по-малка от високотехнологичните измервателни уреди, които те вече са монтирали на територията на данъчните складове, потвърди Горанов.

Загубите от акциз и ДДС са от порядъка на десетки и стотици милиони, отбеляза Горанов, подчертавайки, че има нужда от затягане на контрола.

И още по актуални теми

Запитан дали е приключила данъчната проверка за апартамента на шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев, финансовият министър опита да отклони въпроса с аргумента, че тя е възложена от прокуратурата и каза, че лично не се е интересувал и не му е известно.

Владислав Горанов коментира и сътресенията в малката коалиция. „Тези дразги между тях не са приятни, ние държим на довършване на мандата, но не е наша работа да се превръщаме в арбитри“. По думите на Горанов „големият партньор носи по-голяма отговорност за здравината на управлението и изпълнителната власт". Финансовият министър се надява в малката коалиция да осъзнаят, че стабилността на управлението е по-важна. Горанов изрази недоумение каква би могла да бъде алтернативата. „По-добра конструкция от сегашното управление няма. С ДПС не е приемлива за обществото“, категоричен бе още Горанов.

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес