Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Въведоха видеоконференцията в съдебния процес

05 ноември 2020, 16:24 часа • 2637 прочитания

Народното събрание окончателно въведе видеоконференцията в съдебния процес с гласуваните промени в Гражданския процесуален кодекс.

Още: БСП върви към отмяна на прекия избор на председател

Още: "Опит да се държи кметът на София в състояние на несигурност": ПП за започващото отначало дело

Без дебати народните представители подкрепиха новите правила.

При използване на видеоконференцията в съдебния процес страната или неин представител ще присъства в специално оборудвано за цел помещение в друг районен съд, място за лишаване от свобода или арест, с което не се регламентира възможност ищец или адвокатът му да участват в заседанието от друго място, например от дома си, в случай че са поставени под карантина.

Окончателно се реши съдът да може да събира доказателства чрез видеоконференция. Това може да стане само по искане на страна.

Още: Атанас Атанасов: Няма да подкрепим бюджета

Още: Тома Биков не вярва Петьо Еврото да е в България

Съдът служебно може да разпореди изслушване на вещо лице и по този начин разпитът на експерт чрез видеоконференция е допустимо, когато поради служебна ангажираност или други обективни обстоятелства вещото лице вещото лице не може да се яви пред съда по делото и се намира извън съдебния район на районния съд, чието седалище съвпада със седалището на съда по делото.

Същевременно депутатите отхвърлиха идеята съдебните изпълнители да участват в процедура за доброволно събиране на вземания.

Процедурата за доброволно изпълнение, предложена от Кристиян Митев от НФСБ, включваше идеята за парични задължения, за които не е издаден изпълнителен лист, съдебният изпълнител да може по искане на кредитор да пристъпи към процедура за доброволното им събиране.

Вносителят аргументира предложението с практика в някои от европейските страни. От БСП възразиха на подобна процедура.

Още: Томислав Дончев: Четвърта година устойчиво поддържаме дефицит

Още: Журналист: Гответе се за по-високи данъци и осигуровки

Явор Божанков определи това като намеса в частно-правни отношения:

"Представете си, че утре дадем възможност по същата логика на прокурори да дават частни консултации и после същият този прокурор преследва своя клиент, който преди това му е плащал. Това е конфликт определено. Сега може да попаднем в същата хипотеза".

От ГЕРБ също отказаха да подкрепят подобна процедура.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес