Кметът на София Васил Терзиев е съгласувал протеста на футболните фенове срещу ръководството на Българския футболен съюз без да поиска становище от СДВР, каквато е практиката при такива събития. Това заяви пред ресорната парламентарна коминисия министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
По думите му съгласуването на протеста се е слючило часове преди събитието и затова до последно МВР е имало нагласа, че се организира нерегламентиран протест.
"Такава е практиката"
Министърът потвърди, че Столичната община няма задължение да съгласува разрешението на протест, но по думите му досега това е била практиката. Още: "Удряха ме с палки и с ритници в корема, за да нямам деца": Разказ на пострадало момиче на протеста срещу БФС
"В деня на протеста разбираме, че този протест вече е съгласуван. Практиката назад в годините е винаги преди съгласуване да се иска становище от СДВР. Това не е направено. Затова до последно имахме нагласата за организиран нерегламентиран протест, след което стана ясно, че е съгласуван. И трябваше само в рамките на деня да направим организацията", оправда се министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
"Тъй като знаехме, че за първи път исторически враждуващи агитки ще се съберат, оценихме, че мероприятието е рисково и взехме решение да изкараме максимален брой служители - около 1500 души. Ако не бяхме взели това наше решение да изкараме толкова сила, можеше последствията да са много по-големи", каза още Стоянов. Още: Колко промила трябва да бъде моралът? Камен Алипиев за властта и парите в БФС (ВИДЕО)
Главният секретар на МВР Живко Коцев обясни, че столичната полиция е имала само няколко часа да създаде организация, защото до последно е било неясно дали мачът ще се проведе в София, Пловдив или Кърджали.
"В рамките на няколко часа ние трябваше да създадем организация, да обезпечим протеста с необходимите сили, да подготвим план, да определим характера на събитието и да посрещнем това събитие, така че да не се допуснат нарушения на обществения ред", заяви Коцев.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Как започна всичко?
Заместник главният секретар на МВР Димитър Канганчиев отбеляза, че по време на протеста повечето футболни фенове не са носели отличителни знаци на отборите си, носели са знаци за оставка на БФС и българското знаме. Агресията е започнала с изстрелаване на ракети към полицейските кордони, съобщи Канганчиев. Полицаите се опитали да спрат насилието, но то ескалирало, започнало вандалство - чупене на колчета и замеряне на полицаите.
"Протестиращите включително пръскаха със сълзотворен газ, започнаха да пробиват кордона с кофи за смет. След като забелязахме неспиращата агресия, направихме път за машината, пръскаща водна струя. В продължение на 10 минути феновете бяха умолявани да спрат да нарушават реда", разказа Канганчиев.
Когато МВР изкарва водното оръжие, от задните редици протестиращи започват да хвърлят неща по него, като уцелват на няколко пъти главите на протестиращите по-напред. Полицаите взели мерки да овладеят напрежението и да изведат пострадалите.