Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Въпреки че не го спазваха, депутатите си отмениха зеления сертификат

11 март 2022, 12:57 часа • 4540 прочитания

Депутатите отмениха изискването достъпът до сградите на парламенте да става със зелен сертификат. Вносители на предложението са депутати от "Възраждане".

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Подкрепиха го 157 депутати, "против" бяха трима народни представители, един се въздържа. Отмяната влиза в сила от 14 март (понеделник).

Припомняме, че изискването влезе в сила, след като втори парламент и втора пленарна сесия на настоящия - народните избраници на няколко пъти отказваха да наложат на себе си ограничението, което важеше всички български граждани. Зеленият сертификат за гражданите беше въведен през октомври само с ден предизвестие. Въпреки това още в първите дни след въвеждането на изискването за депутатите стана ясно, че никой в Народното събрание не го спазва.

На входа на Народното събрание бяха предвидени възможност за антигенни тестове, като депутатите плащаха своите, а тези на представителите на медиите, сътрудниците на парламентарните групи и администрацията на парламента разходите бяха поети от бюджета на парламента.

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

Спорът, започнал в края на миналата година, се разгоря през тази. ГЕРБ на няколко пъти не изпуснаха да се възползват от пасивността на управляващите по темата и ги атакуваха. През февруари пък "Възраждане" събра необходимите 48 подписа за внасяне на конституционна жалба по темата.

Дебатът

Дебата откри лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "Преди седмици си говорихме как зеленият сертификат ще отиде в историята и ще го забравим. Всички виждаме, че някак с разгрянето на един военен конфликт изведнъж всички апокалиптични новини, които ни заливаха по цял ден се замениха с други и цялата истерия с пандемията вече се забравя", каза той.

По думите му с днешното решение се отменя един анахронизъм. 

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран

Отговори му депутатът от "Демократична България" Александър Симидчиев. Той изтъкна, че ще подкрепи предложението, но изтъкна, че в парламентарната комисия по здравеопазване няма разпределено за разглеждане подобно решение, а все пак това е здравен въпрос. Симидчиев обясни, че това не е митична болест, а от нея са загинали 39 хиляди директно и около 60 хиляди от съпътстващи заболявания. "Това можеше да бъде преодоляно до голяма степен, ако имахме медицински, а не политически подход към темата", каза Симидчиев.

"За разлика от политиците, на лекарите и научните работници се налага да четат данни и тогава да говорят", каза председателят на здравната комисия Антон Тонев. Имаше много политически изказвания от тази трибуна, надявам се да няма повече вълни, в които да загиват близо 39 хил. български граждани, а много други да бъдат инвалидизирани, допълни той.

"Решенията по COVID кризата бяха изцяло политически от самото начало", отговори Костадин Костадинов. И отбеляза, че и днешното решение е политическо. "Нека не влизаме в тематика, в която говорим за добри експерти и лоши политици", призова той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес