Депутатите гласуваха окончателни промени в Закона за отбраната и въоръжените сили, но оттеглиха предложението за възлагане на допълнителни полицейски правомощия на армията.
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени
Първоначалните текстове предвиждаха възможността армията да може да оказва помощ на държавните органи в противодействието на заплахи с особено висока степен на обществена опасност за населението, но бяха оттеглени по време на второ четене на законопроекта.
„Текстът не беше добре формулиран. Нямаше необходимата конкретност и създаваше двусмислие“, обясни ген. Константин Попов, председател на парламентарната Комисия по отбрана.
Така депутатите решиха въоръжените сили да не участват в такива операции, които би трябвало да са отговорност на МВР и по-специално на жандармерията.
Още: ДПС осъжда вандалските действия от симпатизанти на "Възраждане"
Още: Правителството осъди поругаването на сградата на Европейската комисия
Остават обаче задълженията на въоръжените сили по антитерористичния закон, охраната на границата и оказването на помощ на населението при бедствия и аварии.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков и Николай Денков осъдиха вандалщината срещу сградата на ЕК в София
Още: ГЕРБ: Категорично осъждаме действията на "Възраждане" и посегателството над сградата на ЕК в София
„Друг е въпросът, ако се внесе сериозна конкретика - да, можем да го премислим. Когато не е ясна идеята, няма смисъл да се приемат такива текстове“, обясни още ген. Попов, който подчерта, че идеята за това не е лоша, но на този етап просто не е добре формулирана.
С промените в закона се създава и възможност за изплащане на левовата равностойност на полагащата се безплатна храна и ободряващи напитки по време на занятия, учения, тренировки и лагери на военнослужещите при обективна невъзможност за осигуряването им. Грубо пресметнато това са около 10-12 лв. на ден.
Друга важна промяна е създаването на Съвместно командване на специалните операции.
Още: Погром: Протестиращи от "Възраждане" запалиха вратата на представителството на ЕК (ВИДЕО)
Още: Хекимян: "Опълченска" е бухалката, която Борис Бонев и Васил Терзиев размахват над софиянци
„Тук отдаваме значението на това, което правят нашите специални сили. Така е в другите държави от НАТО, по-вярно е и е много по-добро. Смятам, че това е едно добро решение“, допълни още ген. Попов.
Предвижда се още българските граждани, участвали в мисии и операции на въоръжените сили на България извън територията на страната, да могат да ползват социалните кухни към Министерството на отбраната и да бъдат подпомагани с парични средства.
От своя страна Началникът на отбраната ген. Андрей Боцев оцени промените като положителни и подчерта, че настина текстовете за възлагане на полицейски правомощия са били „двусмислени“ и за това са оттеглени.