Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Външният министър отрече да се връща мониторингът над България

07 февруари 2023, 10:25 часа • 4295 прочитания

Механизмът за сътрудничество и оценка над България не се връща. Това е спекулация. Той е прекратен. Тук става дума за доклад, който е по механизма за върховенството на правото, който се подготвя за всички държавни членки на ЕС. Няма връщане на механизма и няма да има. Той не е актуален и няма да се изготвят такива доклади нито за България, нито за Румъния. Това заяви на брифинг министърът на външните работи Николай Милков.

Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)

Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)

ОЩЕ: ЕК връща мониторинга над България с нов доклад за върховенството на закона

Припомняме, че в края на миналата седмица се появи информация, че България ще бъде обект на нов доклад, чрез който Европейската комисия ще сумира свършеното от страната ни в борбата срещу корупцията от 2019 г. насам. Тогава Механизмът за сътрудничество и проверка беше спрян, но не и формално прекратен. Сега именно той се оказа препъникамък по пътя на България към Шенген и заради липсата на доклади по механизма Нидерландия ни каза „не“.

За връщането на механизма - очевидно, под нова форма – заговори именно служебният министър на външните работи Николай Милков, който на 27 януари даде отчет пред медиите за свършената от ведомството му работа по време на мандата на първия служебен кабинет „Донев“. По думите му, цитирани от БТА, „този нов доклад трябва да покаже напредък във връзка с върховенството на закона“.

Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати

Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"

Външният министър отбеляза още, че конструктивното и активно участие в работата на ЕС е сред приоритетите на МВнР. „Ще се стараем да защитим, както и досега българския национален интерес по отношение на икономиката и на жизнения стандарт на българските граждани“, подчерта той.

По отношение на Шенген, министър Милков отбеляза, че през следващата седмица му предстои участие в конференция в Хага.

По отношение на ОИСР, Милков посочи, че представеният първоначален меморандум, вече има и обратна връзка, например в сектор „Околна среда“ и оценките са доста добри и положителни. Той е категоричен, че трябва рязко да подобрим капацитета на диалог с ОИСР. Ако не предприемем стъпки в това отношение, ще констатираме изоставане.

„В момента протичат сложни разговори по отношение на конфликта между Сърбия и Косово“, уточни външният министър.

Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен

Още: Премиерът след среща с председателя на ЕП: Членството на България в еврозоната ще е предимство за Европа

Относно отношенията ни с РСМ, той посочи, че много неща са се изговорили. „Знаете какво е отношението, което ние взехме относно 4 януари. От бездействие по отношение на репресиите срещу българските граждани и хората с българско самосъзнание, властите в РСМ пристъпиха към действие и се видя какво е това действие. Тук става дума за това, че не можем да не констатираме с дълбоко съжаление, че опитите за надграждане на отношенията с РСМ бяха минирани от властите в РСМ, които не допуснаха отдаването на почит към Гоце Делчев. Ние се постарахме да размразим отношенията“, обясни министър Милков.

Той уточни, че са били поети определени ангажименти, които не са спазени от страна на РСМ. „Първоначално беше позволено трима граждани да се поклонят на гроба на Гоце Делчев. След протест беше разрешено на петима човека. След което спря системата им за пропускане, която не работеше в продължение на четири часа, тя не работеше само в едната посока, което показва цялата инсценировка. Тези, които успяха да влязат, бяха недопуснати до черквата. Никой от тези хора, които пътуваха от София, не успя да се поклони в черквата. За сметка на това бяха арестувани и бити хора“, съобщи още министърът на външните работи.

„Планираме по отношение на консулските въпроси и по отношение също така на правната помощ да направим едни консултации с тях и да изложим нашите претенции“, каза Милков и допълни, че от РСМ не са уведомили България, въпреки че са длъжни по редица конвенции, за задържаните граждани, а страната ни е разбрала от самите граждани, че са задържани.

ОЩЕ: Брюксел може да спре мониторинга над Румъния, но за България няма промяна в позицията

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес