Общо 73 точки съдържа публикуваната на сайта на "Продължаваме промяната" законодателна програма на новата управляваща коалиция.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Една от първите задачи ще е да приеме държавния бюджет за 2022 г., който според законодателната програма към коалиционното споразумение ще се гласува през януари. Още тогава ще се вземат мерки за подпомагане на пенсионерите, чиито пенсии са по-ниски от линията на бедност. От 25 декември т.г. минималната пенсия става 370 лв., а от 1 януари - линията на бедност ще е 413 лв. Планира се да се въведе месечна социална помощ.
За първия месец на новата година се предвижда "да се положат усилия" битовите потребители да не бъдат извеждани на регулирания пазар на електроенергия.
В програмата е записано още незабавно закриване на специализираното правосъдие, а до три месеца - и реформи във Висшия съдебен съвет и придаване на разследващи функции на антикорупционната комисия. Подробности за това какво предвижда коалицията в сектор "Правосъдие" - четете тук.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
През втората половина на 2022 г. се предвиждат законови промени за обвързване на максималния месечен размер на осигурителния доход с размера на средната работна заплата за страната, както и на обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 години с минималната работна заплата. Планирани са и поправки за безплатни учебници от 1 до 12 клас.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Ето какво предвижда законодателната програма на бъдещото правителство и какви срокове са заложени в нея:
Социална политика
- Кодекс на труда – регламентиране на дистанционната работа, дигиталните трудови книжки, европейски стандарти на добавката за нощен труд, транспониране на директиви на ЕС за гъвкаво работно време и гъвкаво използване на отпуски - второ шестмесечие на 2022 г.
- Кодекс за социално осигуряване – механизъм за обезщетение на осигурените майки през втората година на майчинството; обвързване минималното обезщетение за безработица с минималната заплата - първо шестмесечие на 2022 г.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
- създаване на нов механизъм за ежегодно индексиране на пенсиите, който да е устойчив във времето - второ шестмесечие на 2022 г.;
- дефиниране на „енергийна бедност” и „минимално количество вода за питейни нужди и битово потребление” – изготвяне на цялостен механизъм за подпомагане - в срок от шест месеца;
- изменение на Закона за местните данъци и такси – отмяна на таксата за ползване на детски ясли и градини - януари 2022 г.
Изменение на Кодекса за социално осигуряване - второ шестмесечие на 2022 г.:
- обвързване на максималния месечен размер на осигурителния доход с размера на средната работна заплата за страната;
- размерът на паричното обезщетение за отглеждането на дете до двегодишна възраст да е не по-малък от размера на минималната работна заплата за страната;
- обвързване на размера на минималното паричното обезщетение за безработица с размера на минималната работна заплата за страната;
Изменение на Закона за социалното подпомагане – въвеждане на месечна социална помощ за пенсионерите, чиято пенсия е под линията на бедност за страната – в размер на разликата между получаваната пенсия и линията на бедност - януари 2022 г.
Изменение на Кодекса на труда - второ шестмесечие на 2022 г.:
- въвеждане на „автоматичен“ механизъм за ежегодно определяне размера на минималната заплата за страната;
- увеличаване на заплащането на нощния труд;
- въвеждане на електронна форма на трудовите книжки;
- транспониране на Директивата за равновесието между професионалния и личния живот;
- прецизиране на уредбата на работата от разстояние;
Изменение на Закона за предучилищното и училищното образование: безплатни учебници за всички ученици от 1-ви до 12-ти клас - юли 2022 г.
Здравеопазване
- създаване на нов Закон за лечебните заведения. Коригиране на дисбаланса в устойностяването на клиничните пътеки и извеждане на ролята им на финансов механизъм, като първа стъпка към преминаване на нова система на финансиране. Пилотно въвеждане на нови финансиращи механизми - срок: 2022-2023 г.;
- законодателна инициатива с оглед създаване на електронно здравно досие и електронна здравна система - до края на 2022 г.;
- въвеждане на нови методични ръководства за лечение и диагностика - до декември 2022 г.
- законови промени, гарантиращи дейностите и структурите в трудно достъпни и отдалечени райони като инфекциозни, родилни и детски звена и отделения, както и социално значими за съответния регион звена да бъдат финансирани на база капацитет и потребност - до декември 2022 г.
- промени в Закона за лекарствените средства в хуманната медицина с оглед повишаване на достъпа на граждани до медикаменти (деца до 14 г. и др) - до декември 2022 г.
Образование
Промяна в Закона за предучилищното и училищното образование с цел невъзможност за партийно въздействие върху и от страна на РУО, директорите и учителите. Подобряване на нормативната рамка за граждански контрол - 2022 г.
2022-2023 г.: ревизия и актуализация на законовите и подзаконови нормативни актове, уреждащи:
- правилата за подбор и назначаване на директори на образователни институции;
- административните изисквания към учителите;
- разработване на комплексен план за мотивацията като стратегическа цел и средство за учители, директори, ученици и родители;
- нова система за стипендии за учениците;
- ограничаване броя учебниците по предмет за всеки клас, промяна в системата за оценяване пригодността на учебниците; пълен преглед на учебното съдържание;
- улесняване на достъпа на външни специалисти по определени учебни дисциплини в училищата;
- нова система за атестиране на учителите и директорите, включваща оценяване на знанията и уменията на учениците на входа и изхода от съответния образователен етап;
- нов модел за финансиране на училищата;
Финанси
- увеличаване прага за задължителна регистрация по ЗДДС до 100 хил. лв. с бюджет 2023 и 160 хил. лв. за 2024 г. при строг контрол за свързаност и налагане на санкции. Изменение на ЗДДС - срок: въвеждане на два етапа – бюджет 2023 г. и бюджет 2024 г.
Енергетика
- полагане на усилия битовите потребители да не бъдат извеждани на регулирания пазар от 01.01.2022 г. - срок: януари 2022 г.;
Вътрешна сигурност
- изменение на ЗОП и ППЗОП за дигитализация на процедурите, ясни правила, по-добро регулиране “инхаус” процедурите с цел превенция и предотвратяване на злоупотреби с обществени средства;
- промени в договорите по ЗОП (поради драстично поскъпване на цените) по правила, които да гарантират нулева възможност за злоупотреби; да залегнат европейските норми по Fidic; ПЧП - да създаде механизъм за подобро функциониране - до 6 месеца;
- изменение на ЗСРС по отношение условията за искане, получаване и ползване на информация придобита, чрез СРС, вкл. и начина и сроковете за съхраняване и унищожаване на придобитата чрез СРС информация – до 6 месеца.
Култура
- закон за закрила и развитие на културата, Закон за културното наследство и (евентуално) Закон за местното самоуправление и местната администрация - с оглед създаване на регионални общински съвети за опазване и развитие на културното и културно-историческото наследство - няма поставен срок.
- закон за сценичните изкуства;
- приемане на културна стратегия;
- преразглеждане на закон за меценатството.
Регионално развитие
- ревизия и актуализация на законовите и подзаконови нормативни актове, уреждащи правилата, във връзка с устройство на територията, защитени зони, категоризация на строежите и въвеждането им в експлоатация - до 1 година в срока на мандата.
Земеделие
- законови промени в сектор "Земеделие" с цел активна роля в подкрепа на потреблението на български продукти. Насърчаване на регистрацията и промотирането на продукти със защитени географски означения, които включват защитени наименования за произход, защитени географски указания и храни с традиционно-специфичен характер, както и продукти, произведени по национална система от доброволни стандарти, гарантираща качество, произход, справедливо възнаграждение, достъп до пазар и здраве - 2022-2023 г.
- приемане и въвеждане на национална система от доброволни стандарти, гарантираща качество (традиционен продукт, пресен продукт), произход (местен продукт, фермерски продукт, планински продукт). Справедливо възнаграждение, достъп до пазара (директно от производителя, пресен продукт) - 2022-2023 г.
- създаване на нормативна база и изграждане на административен капацитет за работа на тържищата и местните фермерски пазари. Изграждане на 6 регионални събирателни пазара с огледални мощности за пресни плодове и зеленчуци, и месо, чрез публично-частни партньорства (ПЧП) между държава, общини и оператори, които да дадат възможност на малките, средните и големите производители/вносители да пласират своята продукция към всички национални и регионални оператори и/или за износ, събирайки в едно митници и НАП, лаборатория на БАБХ, сортировъчни мощности, пакетажни цехове, експедиционни, маркетингови и консултантски услуги, склад и съхранение. - 2022-2023 г.
Отбрана
- критичен и всеобхватен преглед на нормативната и стратегическа рамка в областта на отбраната, вкл. с фокус върху ЗОВС и Закона за резерва (Закон за запасното войнство) - дългосрочна мярка;
- промяна в Закона за военноинвалидите и военно пострадалите - до декември 2022г.