Все пак нещо постигнахме с изолирането на Делян Пеевски. Ако си спомняте, той искаше да става премиер. Но въпреки неговите претенции той остана в страни. В подкрепата на управлението участват неговите съперници. Пеевски е изместен от ясната видима политическа власт, въпреки че има неговите сфери на влияние. Товя обяви пред БНР бившият премиер Николай Денков.
Още: Ще дръпне ли ДПС на Доган килимчето на кабинета "Желязков": Говори лидерът на СДС
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят контрол над съдебната система
ГЕРБ и Пеевски се опитват максимално да запазят контрола си върху правосъдната система, счита още Денков. Според него показателно е отказът да се върви по-бързо в съдебната реформа - с неприемането на правила за съставянето на антикорупционната комисия, с допускането за още 6 месеца временно ръковдство на Борислав Сарафов и Георги Чолаков във ВАС, с липсата на нови правила за избор на Висшия съдебен съвет.
Още: Не подкрепяме правителството, за да сме параван на Пеевски
“Направиха се стъпки в правилната посока с прекратяването на процедурата за избор на нов главен прокурор, но те са малки”, счита Денков.
Приключи ли политическата криза с кабинета "Желязков"
“Този етап на политическата криза приключи с това, че за пръв път ГЕРБ пое пряка политическа отговорност и на 8-ия поправителен изпит събраха кураж и направиха правителство. Ще видим дали няма да възникне нова криза, защото такава управленска конфигурация крие рискове. Има различни гледни точки на участниците в нея за еврозоната, за помощта за Украйна, за правосъдната система. Ще видим дали ще се опазят от опитите за влияние на Пеевски”, коментира още Денков. Според него Доган в момента не е включен пряко във взимането на решение и е далече от разпределянето на порциите във властта.
По-рано пред медии Денков коментира и разпространените разменени съобщения между лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски и съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. Според него те показват само едно - че Пеевски е бил много настоятелен, че е искал много неща и в края на краищата не е получил нищо. "Това е резултатът от съобщенията – че той събори правителството".
Денков за пореден път коментира, че изготвеното споразумение е близко до платформата на ПП-ДБ, но те няма как да подкрепят подобно управление заради отказа за равноодталечен премиер и по-смела правосъдна реформа.
Още: "Аз не съм човек на Пеевски": Рая Назарян отрече Пеевски да има влияние в кабинета "Желязков"
Кабинетът "Желязков"
Премиерът Росен Желязков, заедно с новото редовно правителство, което положи клетва на 16 януари след одобрение със 125 гласа "за" от депутатите в парламента, пое властта официално от Димитър Главчев и служебния кабинет, управлявали до момента. На церемония в Министерски съвет новият министър-председател поздрави предшественика си за свършената работа в среда без парламентарна подкрепа и без програма. Също така обяви, че "100 дни толеранс" вече няма - "това е в миналото", обещавайки да се ръководи от интересите на гражданите.
Кабинетът "Желязков" събра ГЕРБ-СДС, "Има такъв народ" и БСП със споразумение за съвместно управление. В него е включено специално приложение, подписано от "Демокрация, права и свободи - ДПС" на Ахмед Доган. Така се осигурява парламентарно мнозинство зад новото управление.
Припомняме, че ГЕРБ-СДС водеха преговори и с "Демократична България", но ги прекратиха, след като обвиниха ДБ, че коалицията не е приела нито Бойко Борисов, нито Росен Желязков като кандидат-премиери. От ДБ пък настояваха да се запишат в коалиционно споразумение най-важните приоритети в правосъдната реформа, включително отмяна на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор.
Още: ИТН напомни как може да сваля правителства